Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy powstała w 1952 roku i była pierwszym oddziałem z literaturą odpowiadającą potrzebom dzieci i młodzieży w ówczesnym województwie wrocławskim.

Dziś na półkach Wypożyczalni każdy czytelnik, ten młodszy i ten starszy, znajdzie coś dla siebie. Czeka na niego bogaty zbiór literatury, zaczynając od bajeczek, a na lekturach szkolnych kończąc. Dysponujemy także ofertą książek dla rodziców i wychowawców, którzy w wolnej chwili mogą sięgnąć po literaturę z zakresu psychologii, pedagogiki i edukacji.

W Czytelni, oprócz czasopism, młodzi czytelnicy mają do dyspozycji duży wybór słowników, encyklopedii tematycznych i ogólnych oraz książek z różnych dziedzin wiedzy. W przytulnym wnętrzu mogą skorzystać ze stanowisk komputerowych z dostępem do internetu oraz przygotować się w ciszy do zajęć lekcyjnych.

Wypożyczalnia i Czytelnia dla Dzieci i Młodzieży prowadzi liczne formy pracy z czytelnikiem popularyzujące książkę i Bibliotekę. Zapraszamy do współpracy nauczycieli, pedagogów oraz bibliotekarzy szkolnych, którym proponujemy:

• lekcje biblioteczne w formie warsztatów literacko-plastycznych: to ciekawie spędzony czas w Bibliotece na poznaniu różnorodnych zagadnień, zaczynając od podróży w świat informacji, a kończąc…
    …Tematy zajęć nie są ściśle określane – dopasowujemy je w z zależności od potrzeb:)
  • spotkania autorskie, na których można posłuchać opowieści o pisaniu, porozmawiać ze swoim ulubionym autorem a także otrzymać autograf
  • zwiedzanie Biblioteki: to wyjątkowa okazja obejrzenia Biblioteki „od zaplecza”, zobaczenia miejsc ciekawych, historycznych, niedostępnych dla czytelników. Dzieci i młodzież, przemierzając zabytkowe korytarze, mogą wysłuchać wielu opowieści, w tym także o Duchu Cystersa
  • Coroczne konkursy recytatorskie, plastyczne i literackie oraz wystawy pokonkursowe, które na stałe wpisały się w kalendarz Biblioteki

Wczesny kontakt z książką i słowem jest niezwykle ważny dla rozwoju dziecka, dlatego wszystkie wymienione formy pracy dostosowujemy do wieku i potrzeb odwiedzających nas czytelników – od najmłodszych, po młodzież gimnazjalną. Pozostajemy otwarci na sugestie, pomysły, propozycje ze strony osób zainteresowanych. Podstawowym założeniem naszej oferty jest włączenie dzieci i młodzieży w poczet czytelników biblioteki miejskiej oraz przygotowanie ich do świadomego, chętnego korzystania ze źródeł informacji i rozrywki.

Chcielibyśmy pomóc rodzicom w stymulowaniu rozwoju dzieci poprzez:

• wybór dostosowanych do wieku i potrzeb dziecka książeczek,
  • dobór atrakcyjnej literatury dotyczącej opieki nad małym dzieckiem,
  • wspólną zabawę z dziećmi,
  • wymianę doświadczeń.

Dlatego też na uwagę zasługują cotygodniowe, cykliczne zajęcia. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się:

Ponadto:

• W holu znajduje się mini – plac zabaw, na który serdecznie zapraszamy naszych najmłodszych czytelników.

W BIBLIOTECE KREATYWNIE

Rodzinna Pracownia św. Mikołaja
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
Kodowanie na dywanie
Dzień pluszowego misia w bibliotece
Międzyszkolna gra historyczno-literacka Tropiąc historię
„Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy”
Piątkowe poranki w bibliotece!
Noc bibliotek 2018 | fotorelacja
O Lechu, Czechu i Rusie
Flagi zdobyte!
Nasza szafa z książkami i Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Zabawki „handmade”, czyli zrób to sam na Abecadle
Dzień dobry Pani Mario! | Finał konkursu czytelniczego
Abecadło – kropki, kółka i kółeczka!
15.01.2018 | spotkanie autorskie z Moniką Sawicką
Ferie 2018!
Abecadło – pajączek i jego przygody!
Warsztaty literacko-plastyczne „Rodzinna pracownia św. Mikołaja w Bibliotece”
Dzień Misia w bibliotece
Rozstrzygnięcia konkursów z okazji 70-lecia MBP
16.11.2017 r. – Marianna Oklejak „Cuda wianki”
Abecadło – czerwony świat biedronki
W odwiedzinach w zaprzyjaźnionej czeskiej Bibliotece
Śladami „Tajemnicy biblioteki” – Czesi zwiedzili bibliotekę
Ruszyło „Abecadło”
Czas na teatr | teatr na czasie – 2017 | spacer tematyczny „Tropem Cystersów” – fotorelacja
Opatroom – pułapka Cystersa… Wnętrza dawnego Pałacu Cystersów odkryte!
Piątkowe poranki z Biblioteką
Miasto Dzieci 2017 – fotorelacja
Noc Bibliotek 2017 – przygoda czesko-polska!
Czytanie porusza – nasz Słoń Trąbalski!