W zbiorach biblioteki pojawiły się pod koniec 2017 roku, a w grudniu zapoczątkowaliśmy działalność Klubu Gier Planszowych KOSTKA.

Wcześniej zapomniane, od kilku już lat, wracają w zupełnie nowej odsłonie. Są alternatywną dla komputera i telewizji, przyjemnym spędzeniem czasu dla osób w każdym wieku. Rozwijają wyobraźnię, uczą współpracy i zasad fair play, a przy tym pozwalają się odprężyć.

Na dzień dzisiejszy nasz zbiór to 360 egzemplarzy. Mamy planszówki dla dzieci, młodzieży i dorosłych, towarzyskie, zręcznościowe, logiczne i karciane. Proste i trochę bardziej skomplikowane. Gry do wypożyczenia w dziale Wypożyczalnia Multimediów.

LISTA GIER

Wiek graczy

Liczba graczy

NOWOŚCI

10 GIER NA WAKACJE

Proponujemy gry, które ze względu na niewielkie opakowanie, zmieszczą się do wakacyjnej walizki lub plecaka, mają proste zasady a czas przygotowania gry i samej rozgrywki nie jest zbyt długi.

  1. Dooble
okładka gry planszowej pod tytułem Dobble

Szybka gra, w niewielkiej puszce, która jest obowiązkową pozycją na każdy wakacyjny wyjazd. Banalne zasady, emocjonująca zabawa i ćwiczenie refleksu.

  1. Domek na drzewie
okładka gry planszowej pod tytułem Domek na drzewie

Kto w dzieciństwie nie marzył o własnym domku na drzewie…

Grę rozpoczynasz mając 6 kart w ręku. Na kartach znajdują się pokoje z atrakcjami, które możesz wybudować w domku. Wybierasz jedną z nich i umieszczasz na swoim drzewie. W ten sposób rozbudowujesz swój domek.

  1. Kości obfitości
okładka gry planszowej pod tytułem Kości obfitości

Bycie rolnikiem to niełatwe zadanie. Pole ma ograniczoną powierzchnię, a nigdy nie wiadomo, jakie warzywa zasadzić, aby najlepiej na tym wyjść. No i trzeba pamiętać o dokarmianiu sympatycznego prosiaczka, który zachęca do zabawy.

  1. Kto to zrobił
okładka gry planszowej pod tytułem Kto to zrobił

Gra o…. kupie. Opiekunowie przerzucają się odpowiedzialnością za małą niespodziankę, którą jakiś zwierzak zostawił na dywanie. Wiadoma sprawa – właściciel winowajcy będzie musiał posprzątać. Gra wymaga dobrej pamięci i refleksu, by uniknąć konieczności chwytania za mopa.

  1. Punto
okładka gry planszowej pod tytułem Punto

Gra jest niewiele większa od pudełka od zapałek, za to genialna w swojej prostocie. Polega na dokładaniu kart, w ten sposób aby ułożyć pionowo, poziomo lub po skosie pięć kart w swoim kolorze. Wymaga logicznego myślenia i… zawsze skrada serca graczy na wszystkich wyjazdach.

  1. Rzuć na tacę
okładka gry planszowej pod tytułem Rzuć na tacę

To sprytna gra kościana, która trwa określoną liczbę rund, zależną od liczby uczestników. Gracze starają się umiejętnie wykorzystywać kości i wywoływać reakcje łańcuchowe dzięki bonusom. Wyniki rzutów należy wpisywać na arkuszach gry, do obszarów w odpowiednich kolorach. Każde skreślenie czy wpisanie wyniku, przybliża gracza do zdobycia punktów, a tym samym do zwycięstwa.

  1. Sabotażysta
okładka gry planszowej pod tytułem Sabotażysta

Fantastyczna gra karciana. W trakcie rozgrywki, uczestnicy zabawy wcielą się w żądne bogactwa krasnoludy. Kopiąc tunele, będą próbowały dostać się do bryłek złota. Zadanie nie jest tak proste, jak się wydaje. Wśród kopaczy znajduje się sabotażysta, który nie cofnie się przed niczym, by utrudnić pracę kopaczom i zagarnąć całe złoto.

  1. Sushi Go!
okładka gry planszowej pod tytułem Sushi Go!

Z grupą znajomych wybieracie się do baru Sushi. Wysoka jakość jedzenia współgra z doskonałym smakiem i masą składników. Ale nie to jest najważniejsze. Aby się dobrze najeść, będziecie musieli wziąć sprawy w swoje ręce. 

Celem gry jest stworzenie najlepszej kombinacji z dostępnych składników. Zdobywaj punkty za zbieranie zestawów odpowiednich kart – Sashimi, wasabi, nigri, tempura i wiele innych tylko czekają na wykorzystanie. 

  1. Smoki
okładka gry planszowej pod tytułem Smoki

Podczas gry tworzycie swoje sny! Odwiedzacie krainy pełne smoków i kruków. Podrzucacie mroczne krainy rywalom, korzystacie ze specjalnych umiejętności kruków i zmieniacie krainy w swoich snach. Wygra osoba, która w swoim śnie odwiedzi najpiękniejsze krainy i zdobędzie trzy żetony smoka.

  1. Trucizna
okładka gry planszowej pod tytułem Trucizna

Czy uda ci się tak uwarzyć eliksir, aby odnieść zwycięstwo i zdobyć tytuł mistrza alchemii?

W pracowni alchemika bulgocą na ogniu trzy kociołki z eliksirami. Gracze kolejno wrzucają karty eliksirów do wybranych kociołków uważając przy tym, aby ich zawartość nie wykipiała. Jeśli gracz sprawi, że suma wartości wszystkich kart znajdujących się w kociołku przekroczy 13, musi zabrać karty z kociołka