W zbiorach biblioteki pojawiły się pod koniec 2017 roku, a w grudniu zapoczątkowaliśmy działalność Klubu Gier Planszowych KOSTKA.

Wcześniej zapomniane, od kilku już lat, wracają w zupełnie nowej odsłonie. Są alternatywną dla komputera i telewizji, przyjemnym spędzeniem czasu dla osób w każdym wieku. Rozwijają wyobraźnię, uczą współpracy i zasad fair play, a przy tym pozwalają się odprężyć.

Na dzień dzisiejszy nasz zbiór to 400 egzemplarzy. Mamy planszówki dla dzieci, młodzieży i dorosłych, towarzyskie, zręcznościowe, logiczne i karciane. Proste i trochę bardziej skomplikowane. Gry do wypożyczenia w dziale Wypożyczalnia Multimediów.

LISTA GIER

Wiek graczy

Liczba graczy

NOWOŚCI

POLECAMY

10 GIER LOGICZNO – ABSTRAKCYJNYCH

1_Azul

okładka gry planszowej pod tytułem Azul
to pozycja dla 2-4 graczy w wieku od 8 lat, z czasem przebiegu gry do 45 minut

W grze wcielisz się w artystę, układającego przepiękne mozaiki z Azulejos na ścianach pałacu królewskiego w Évorze.

W trakcie rundy każdy gracz wybiera płytki z jednego z warsztatów dostawców i układa w swoim magazynie. Następnie wszyscy gracze jednocześnie – w ściśle określony sposób – przenoszą zebrane płytki na ścianę pałacu. Po ułożeniu płytek na ścianie podliczane są punkty. Wygra gracz, który zdobędzie najwięcej punktów w trakcie gry.

2_Axio

okładka gry planszowej pod tytułem Axio
to pozycja dla 1-4 graczy w wieku od 8 lat, z czasem przebiegu gry do 45 minut

Gracze na przemian wykładają płytki na planszę, zdobywając punkty w 5 rożnych kolorach. Na koniec gry liczy się tylko najsłabszy wynik każdego gracza, więc kluczem do zwycięstwa jest równomierne punktowanie wszystkich kolorów. Wielkie emocje towarzyszą graczom do ostatniej tury, bo jednym sprytnym ruchem można zdobyć wiele punktów lub zablokować przeciwników.

3_Beez

okładka gry planszowej pod tytułem Beez
to pozycja dla 2-4 graczy w wieku od 8 lat, z czasem przebiegu gry do 45 minut

W grze uczestnicy starają się zoptymalizować swoje plany lotów nad łąką pełną kwiatów i rywalizują z innymi o to, kto zrealizuje najbardziej opłacalne cele (zarówno wspólne, jak i indywidualne). Aby wygrać, musimy nie tylko sprawnie planować swoje ruchy i przemieszczać się po planszy, ale też sprytnie przerabiać zgromadzony nektar na przepyszny miód!

4_Blokus

okładka gry planszowej pod tytułem Blokus
to pozycja dla 2-4 graczy w wieku od 7 lat, z czasem przebiegu gry do 30 minut

Proste reguły i wciągająca rozgrywka to jej niezaprzeczalne atuty. Gra przeznaczona jest dla osób w różnym wieku – to nie wiek decyduje o szansie na sukces.

Blokus to gra przeznaczona dla miłośników łamigłówek i szlachetnej rywalizacji. Wymaga skupienia uwagi, dalekosiężnego planowania i myślenia strategicznego, a jednocześnie – dostarcza mnóstwo znakomitej zabawy.

5_Calico

okładka gry planszowej pod tytułem Calico
to pozycja dla 1-4 graczy w wieku od 13 lat, z czasem przebiegu gry do 45 minut

Zadaniem graczy będzie uszycie wygodnego i dobrze wyglądającego kocyka dla swoich kotów. Gracze używają do tego kafelków przedstawiających skrawki materiału w różnych kolorach i wzorach i umieszczają je na swojej planszetce. Gracze starają się ułożyć materiały w takie wzory, by przyciągnąć uwagę najbardziej milusińskich kotów i dobrać taką kolorystykę, by dopasować do niej fikuśne guziki. Niech nie zmyli Was wygląd.

Ta piękna gra kafelkowa dostarcza intelektualnej rozrywki na najwyższym poziomie, rozgrzewając do czerwoności zwoje mózgowe. Gra spodoba się zarówno grającym rodzinom, jak i wymagającym graczom.

6_Coatl

okładka gry planszowej pod tytułem Coatl
to pozycja dla 1-4 graczy w wieku od 8 lat, z czasem przebiegu gry do 60 minut

Przed Tobą trudne zadanie: musisz stworzyć najpiękniejsze, najbardziej dostojne i najlepiej upierzone podobizny Coatla, boga-węża, opiekuna nieba i ziemi.

W czasie swojej tury możecie dobrać z planszy Zaopatrzenia jeden fragment głowy, ogona, lub dwa tułowia Węża i położyć na wolnym polu swojej planszy Gracza. Podczas kolejnych tur będziecie wykonać akcję złożenia swoich elementów w podobiznę Coatla.

7_Kamienna mandala

okładka gry planszowej pod tytułem Kamienna mandala
to pozycja dla 2-4 graczy w wieku od 8 lat, z czasem przebiegu gry do 45 minut

Układajcie kolorowe kamienie, aby wspólnie z innymi graczami stworzyć wspaniałe dzieło sztuki. Choć jest wielu twórców, zwycięzca może być tylko jeden.

W swoich turach mamy do wyboru dwie akcje – albo zbieramy kamienie, albo je punktujemy. Aby je zebrać, musimy przemieścić znajdujący się na wspólnej planszy pionek artysty. Zebrane kamienie układamy w stosy. Każdy z graczy dobiera kolejne kamienie w różnych kolorach i o różnych zdolnościach punktowania.

Przez całą rozgrywkę szukamy złotego środka pomiędzy dobieranymi kamieniami a sposobem rozłożenia ich na swojej planszy, tak aby otrzymać jak najwięcej punktów zwycięstwa.

8_Mi pasuje

okładka gry planszowej pod tytułem Mi pasuje
to pozycja dla 1-6 graczy w wieku od 10 lat, z czasem przebiegu gry do 20 minut.

To klasyczna gra logiczna o bardzo prostych zasadach, zapewniająca wiele godzin rozrywki na najwyższym poziomie.

Każdy z graczy ma przed sobą własną planszę złożoną z sześciościennych pól oraz zestaw kafelków odpowiadających kolorowi planszy. Na każdym z kafli znajdują się trzy przecinające się rurki w różnych kolorach, każda podpisana cyfrą. 

W swojej turze gracz losuje jeden ze swoich żetonów i głośno czyta znajdującą się na nim kombinację cyfr; pozostali muszą wybrać spośród swoich kafli taki, który będzie posiadał tę samą kombinację i umieścić go na planszy w wybranym przez siebie miejscu.

Celem graczy jest tworzenie nieprzerwanych, jednokolorowych połączeń między brzegami planszy – im więcej ich zdobędziemy, tym lepiej!

9_Nova luna

okładka gry planszowej pod tytułem Nova luna
to pozycja dla 1-4 graczy w wieku od 8 lat, z czasem przebiegu gry do 60 minut

To abstrakcyjna gra autorstwa słynnego Uwe Rosenberga. Gracze dobierają kafelki z księżycowego koła i układają je przed sobą, tworząc punktujące wzory. Każdy nowy kafelek staję się zarówno częścią układanki, jak i dostarcza nowych zadań. Łatwe, ale dające spore możliwości do pogłówkowania zasady, spodobają się zarówno graczom rodzinnym, jak i tym bardziej zaawansowanym. „Nova Luna” jest światowym hitem, co potwierdza nominacja do prestiżowej nagrody Spiel des Jahres.

10_Reef

okładka gry planszowej pod tytułem Reef
to pozycja dla 2-4 graczy w wieku od 8 lat, z czasem przebiegu gry do 45 minut

To bajkowo kolorowa abstrakcyjna gra logiczna, w której zadaniem graczy jest stworzenie najpiękniejszej rafy koralowej. W każdej turze gracze zagrywają lub dobierają na rękę kartę, która określa jakie elementy muszą dołożyć do swojej rafy oraz to, ile punktów otrzymają za określony układ.