Miejska Biblioteka Publiczna w pałacowych murach

Główna siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy mieści się w zabytkowym budynku przy ul. Franciszkańskiej 18. Jest to wolnostojący pałac miejski – rezydencja opatów cystersów krzeszowskich. Wybudowany został w latach 1723-1725 z fundacji Dominicusa Geyera. Cystersi korzystali z obiektu niedługo, bo tylko do roku 1741, po czym został on im odebrany przez Prusy. Od tej pory już nigdy nie powrócił do swego pierwotnego przeznaczenia. Najpierw został zaadaptowany na potrzeby mieszkalno-biurowe komendanta twierdzy świdnickiej. Po sekularyzacji zakonu w 1810 r. pełnił rolę arsenału broni. Następnie, po zakończeniu I Wojny Światowej, od 1918 r. stał się siedzibą urzędu podatkowego. Swego czasu obiekt pełnił również funkcje mieszkalne i przemysłowe.W wyniku tych historycznych zawirowań, kondycja niegdyś okazałej rezydencji, znacznie ucierpiała.

Budowla wzniesiona została w stylu barokowym i jest jedną z najstarszych barokowych budowli w Świdnicy. Pałac jest obiektem dwupiętrowym, murowanym, wzniesionym na rzucie prostokąta, posiada wewnętrzny dziedziniec. Do dnia dzisiejszego w budynku zachowały się elementy wystroju barokowego oraz sztukatorska dekoracja na sklepieniach.

W latach 2000-2005 w pałacu przeprowadzono generalny remont, a następnie zaadaptowano go na potrzeby Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C.K. Norwida w Świdnicy. Dzięki temu, oprócz wartości estetycznych i architektonicznych, dodano dawnej rezydencji jeszcze jedną – stała się przybytkiem kultury i literatury naszego miasta.

Pałac Cystersów Krzeszowskich – artykuł w Encyklopedii Świdnickiej: tu