Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy wzięła udział w akcji czytelniczej „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy”, wpisała się tym samym w oficjalne obchody 100-lecia Niepodległości.

Akcja wciąż trawa i polega na organizacji w bibliotekach w całej Polsce warsztatów, na podstawie książki „Mirabelka” Cezarego Harasimowicza. W naszej bibliotece warsztaty zostały zorganizowane w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży oraz w Filii nr 5.

O czym jest książka?
Mirabelka rosła na podwórku przylegającym do Nalewek. Przetrwała wojnę, getto, Zagładę, stalinizm, budowę okolicznych domów, ale nie przetrwała naszych czasów. Nie przetrwała apartamentowca, który powstał w jej miejscu. To wszystko, czego była świadkiem, zostało opisane w tej niezwykle wzruszającej i sentymentalnej powieści. Jest jednak nadzieja dla mirabelki – jej pestki zabrał kiedyś do Stanów Zjednoczonych pewien mężczyzna, który chciał mieć tam kawałek Muranowa. Zasadził mirabelkę pod Waszyngtonem, a teraz Muranów stara się przywrócić drzewo na swój teren.

Jak było w Świdnicy?
4 października 2018 r. dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Świdnicy wzięły udział w spacerze „Cysters poznaje Mirabelkę”. Wraz z biblioteczną pacynką – Cystersem przemierzyły korytarze głównej biblioteki, która mieści się w zabytkowym Pałacu Opatów Cysterskich. Przy prawie każdym zabytkowym elemencie architektonicznym (portal, zabytkowe schody, oprawy kominków, maszkarony, nisze, piwnica z pochylnią, stiuki) został odczytany fragment książki. To, gdzie miała się pojawić historia Mirabelki wskazywały kody QR.
Była to doskonała okazja do przybliżenia dzieciom różnych pojęć czasu, zaciekawienia historią, zapoznania się z wydarzeniami opisywanymi w Mirabelce, ale i poznanie historii zabytkowego budynku biblioteki. Po spacerze wspólnie stworzyliśmy drzewko. Na jego liściach dzieci narysowały idealne miejsce dla Mirabelki.


Dzień wcześniej, 3 października 2018 r. w Filii nr 5 naszej biblioteki odbyły się warsztaty pt.: Mała historia? – Nie! Jednak duża. Pani Iwona wspólnie z dziećmi czytała i opowiadała o małych historiach z czasów drugiej wojny światowej. Uczestnikami spotkania byli uczniowie klasy drugiej i trzeciej Szkoły Podstawowej „Caritas” z Kraszowic. Poznali dzieje śliwki mirabelki z książki „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” Cezarego Harasimowicza. Na koniec stworzyły swoje „drzewko pamięci” – na jego papierowych liściach napisały kogo i co kochają, i obiecały tego strzec.

Organizatorem akcji jest Barbara Maria Morawiec, red. nacz. serwisu Lustro Biblioteki (www.lustrobiblioteki.pl). Natomiast współorganizatorem akcji jest Wydawnictwo Zielona Sowa.