W ramach Festiwalu Góry Literatury 2021 i za sprawą współpracy kilku podmiotów: Wrocławskiego Domu Literatury, Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucji Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Kamila Norwida w Świdnicy w dniach 20 i 21 lipca w Świdnicy odbędzie się cykl wydarzeń dedykowanych w głównej mierze Tadeuszowi Różewiczowi, jednemu z najwybitniejszych poetów i dramatopisarzy XX wieku, którego rok właśnie obchodzimy.

Przy okazji Roku Różewicza postanowiliśmy w taki sposób uczcić imię i znaczenie dla polskiej literatury tego wspaniałego poety, dramatopisarza, prozaika i scenarzysty filmowego, zwłaszcza, że był bardzo związany z naszym regionem. Kochał Karkonosze i zgodnie ze swoją ostatnią wolą spoczął obok Świątyni Wang w Karpaczu – tłumaczy Ewa Cuban, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy i dodaje: – Podczas dwudniowej kulturalnej uczty w bibliotece, na skwerze z dzikami odbędą się cztery spotkania z poetami, które poprowadzi Karol Maliszewski oraz jedno z pisarzami – Jackiem Dehnelem i Piotrem Tarczyńskim. To spotkanie poprowadzi Waldemar Mazur z Wrocławskiego Domu Literatury. W programie zaplanowano także wernisaż wystawy poświęconej Tadeuszowi Różewiczowi oraz koncert zespołu z Nowej Rudy „Póki co”. Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Olgi Tokarczuk, a dyrektorką i koordynatorką Beata Kłossowska – Tyszka.

Rdzeń pasma – zatytułowanego „Wobec Różewicza” – stanowić będą spotkania z poetkami i poetami, którzy pochylą się nad współczesnym odbiorem twórczości autora „Niepokoju”. Rozmowy prowadzić będzie krytyk literacki i pisarz Karol Maliszewski, a do dyskusji zaprosił: Joannę Roszak i Tadeusza Dąbrowskiego, Klarę Nowakowską i Andrzeja Niewiadomskiego, Joannę Mueller i Jana Barona, a także Mirosławę Szychowiak i Jakuba Sajkowskiego.

Spotkania te współfinansowane są z budżetu Województwa Dolnośląskiego.

Dwudniowy cykl wydarzeń odbywających się na placu przy gmachu głównym Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Kamila Norwida w Świdnicy uzupełnią ponadto wydarzenia dedykowane najmłodszym (spotkania i warsztaty).

Czas: wtorek 20 lipca i środa 21 lipca
Miejsce: Świdnica (skwer z dzikami przy MBP)

Dyskusje poetyckie będą streamingowane m.in. na facebookowych stronach Wrocławskiego Domu Literatury, Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu i Wrocławia Miasta Literatury UNESCO.

Szczegółowy harmonogram:

20.07.2021 – wtorek

12.00 – Góra Bajek – spotkanie z Bajkomatem – warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci w wieku 4+ przygotowane przez bibliotekarki ze świdnickiej biblioteki
13.00 – Klaunikowa Fifi – animacje dla dzieci
16.00 – TADEUSZ RÓŻEWICZ W OBIEKTYWIE ADAMA HAWAŁEJA – wernisaż wystawy poświęconej Tadeuszowi Różewiczowi
16.30 – Wobec Różewicza – z Joanną Roszak i Tadeuszem Dąbrowskim rozmawia Karol Maliszewski
17.30 – Póki co – koncert
18.20 – Wobec Różewicza – z Klarą Nowakowską i Andrzejem Niewiadomskim rozmawia Karol Maliszewski

21.07.2021 – środa
12.00 – Góra Bajek – letnia przygoda na łące – warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci w wieku 4+ przygotowane przez bibliotekarki ze świdnickiej biblioteki
13.00 – Klaunikowa Fifi – animacje dla dzieci
16.00 – Wobec Różewicza – z Joanną Mueller i Janem Baronem rozmawia Karol Maliszewski
17.00 – Ostał ci się ino sznur. O weselnych śledztwach Szczupaczyńskiej – z Jackiem Dehnelem i Piotrem Tarczyńskim rozmawia Waldek Mazur
18.00 – Wobec Różewicza – z Mirosławą Szychowiak i Jakubem Sajkowskim rozmawia Karol Maliszewski

Plakat informujący o wydarzeniu "WOBEC RÓŻEWICZA"
Zielony plakat - Festiwal Góry Literatury: 16-24 lipca 2021

Rdzeń pasma – zatytułowanego „Wobec Różewicza” – stanowiły spotkania z poetkami i poetami. Rozmowy prowadził będzie krytyk literacki i pisarz Karol Maliszewski, a do dyskusji zaprosił: Joannę Roszak i Tadeusza Dąbrowskiego, Klarę Nowakowską i Andrzeja Niewiadomskiego, Joannę Mueller i Jana Barona, a także Mirosławę Szychowiak i Jakuba Sajkowskiego.

Dziękujemy!