W tym roku Świdnica dołączyła do grona współorganizatorów Festiwalu Góry Literatury. Dzięki temu mieszkańcy miasta będą mieli niepowtarzalną okazję spędzić czas w gronie autorów – poetów i prozaików.

Przedstawiamy Państwu naszych gości.

Tadeusz Dąbrowski – ur. w 1979 r. Poeta, eseista, krytyk, redaktor dwumiesięcznika literackiego „Topos”. Publikuje m.in. w „The New Yorker”, „Paris Review”, „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, „Neue Zürcher Zeitung”, „Odrze”. W Radiu Gdańsk współprowadzi audycję poetycką „Po pierwsze wiersze”. W latach 2012–2019 dyrektor artystyczny festiwalu Europejski Poeta Wolności. Autor powieści Bezbronna kreska oraz ośmiu zbiorów wierszy. Laureat dziesiątków stypendiów i nagród.

Spotkanie 20.07.2021 (wtorek), g. 16.30

Joanna Roszak – poetka (m.in. tomy Tego dnia, Przyszli niedokonani, Ploso), profesor w Instytucie Slawistyki Polskiej Akademii Nauk, nauczycielka języka polskiego w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Poznaniu. Wydała m.in. książki: Miejsce i imię. Niemieckojęzyczni poeci pochodzenia żydowskiego, Słyszysz? Synagoga. Wychodząc spod poznańskiej synagogi przy Wronieckiej, Żuraw z origami. Opowieść o Józefie Rotblacie. Współfundatorka i wiceprezeska Fundacji Józefa Rotblata.

Spotkanie 20.07.2021 (wtorek), g. 16.30

Klara Nowakowska – polska poetka. Mieszka we Wrocławiu. Laureatka Nagrody Głównej IV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina 1998 za projekt tomu Zrosty. Nominowana do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2014 w kategorii książka roku za tom Niska rozdzielczość. Autorka książek poetyckich: Zrosty (1999), Wodne wiersze (2002), Składnia (2004), Ulica Słowiańska (2012), Niska rozdzielczość (2013)

Spotkanie 20.07.2021 (wtorek), g. 18.20

Andrzej Niewiadomski – poeta, eseista, historyk literatury. W latach 1989-2010 redaktor Kwartalnika Literackiego „Kresy”. Autor jedenastu książek poetyckich, dwóch książek eseistycznych i pięciu monografii naukowych. Jego wiersze tłumaczone były na języki: angielski, niemiecki, rosyjski, ukraiński, słowacki, słoweński, bułgarski i hiszpański, publikowane na łamach licznych czasopism krajowych i antologii poetyckich.

Spotkanie 20.02.2021 (wtorek), g. 18.20

Jan Baron – poeta, edytor, doktor nauk humanistycznych. Współredaktor poetyckiej serii wydawniczej Biblioteki Śląskiej w Katowicach – Ut Pictura Bibliotheca. Wydał trzy tomy wierszy: Korekta (2010), Układ scalony (2015), Psińco (2020) – książka nominowana do Nagrody Poetyckiej im. Kazimierza Hoffmana „Kos” oraz do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius.

Spotkanie 21.07.2021 (środa), g. 16.00

Joanna Mueller – urodziła się w 1979 roku w Pile. Poetka, eseistka, redaktorka. Wydała tomy poetyckie a także dwie książki eseistyczne: Stratygrafie (2010) i Powlekać rosnące (2013). Pisze również dla dzieci. Współredaktorka książek: Solistki. Antologia poezji kobiet 1989–2009 (2009) oraz Warkoczami. Antologia nowej poezji (2016), członkini grupy artystyczno-feministycznej Wspólny Pokój. Mieszka w Warszawie.

Spotkanie 21.07.2021 (środa), g. 16.00

Jacek Dehnel oraz Piotr Tarczyński

Jacek Dehnel – (ur. w 1980 w Gdańsku) – poeta, prozaik, tłumacz. Wydał m.in. osiem tomów poetyckich, przekłady, pięć powieści i kilka tomów krótszych próz. Laureat m.in. Nagrody Kościelskich i Paszportu Polityki.
Piotr Tarczyński – (ur. w 1983 w Krakowie) – historyk i tłumacz, doktorat z amerykanistyki obronił na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dla polskich mediów pisuje teksty o amerykańskiej polityce, współprowadzi „Podkast amerykański”.
Mieszkają w Warszawie, od niedawna w Berlinie. Wspólnie – pod pseudonimem Maryla Szymiczkowa – piszą serię kryminałów o profesorowej Szczupaczyńskiej, dziejących się pod koniec XIX wieku w Krakowie.

Spotkanie 21.07.2021 (środa), g. 17.00

Jakub Sajkowski – poeta, lektor języków, tłumacz. Opublikowane książki poetyckie: Ślizgawki, Google Translator, Zestaw do kaligrafii, Ilha Formosa. Wiersze publikował w wielu periodykach literackich. Publikował również przekłady wierszy z angielskiego, rosyjskiego i mandaryńskiego. Laureat stypendium artystycznego miasta Poznania i Medalu Młodej Sztuki.

Spotkanie 21.07.2021 (środa), g. 18.00

Mirka Szychowiak – Finalistka Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina. Publikowała w Odrze, Autografie, Obrzeżach, Nowej Okolicy Poetów, Cegle, Szafie, Arteriach, Arkadii, Dyskursie. Laureatka kilkunastu ogólnopolskich konkursów poetyckich. Finalistka Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. Teksty autorki znajdują się w antologii dolnośląskiej literatury Rozkład jazdy oraz w Warkoczami. Antologia nowej poezji. Jej teksty tłumaczone były na język ukraiński i język angielski. Mirka Szychowiak mieszka w Księżycach pod Wrocławiem.

Spotkanie 21.07.2021 (środa), g. 18.00