Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy jest w posiadaniu dwóch urządzeń Czytak Plus i dwóch Czytak NPN, które są przystosowane do obsługi przez osoby niewidome i słabowidzące. Urządzenia te zostały nam przekazane przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix” im. Henryka Ruszczyca w ramach projektu „Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących”.

Stowarzyszenie „Larix” od 2007 r. zajmuje się nagrywaniem i udostępnianiem bibliotekom cyfrowych książek mówionych przeznaczonych dla osób niewidomych i słabowidzących.
We współpracy ze Stowarzyszeniem, nasza biblioteka każdego roku wzbogaca zasoby cyfrowe dostosowane dla osób z wadą wzroku. Na dzień dzisiejszy mamy dostęp do pakietu 3522 cyfrowych książek.

Osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności z tytułu utraty wzroku, które chciałyby takie urządzenie wypożyczyć, z przyczyn technicznych, przed wizytą, proszone są o kontakt z Wypożyczalnią Multimediów ul. Franciszkańska 18.

telefon 74/ 640 09 36; e-mail multimedia@mbp.swidnica.pl

Katalog według sygnatury

Katalog według autora

Katalog według tytułu

Informacje na temat Czytaka PLUS:

• odtwarza muzykę, książki i słuchowiska zapisane w formacie mp3, DAISY i formacie Czytaka a dzięki syntezatorowi mowy Ivona odczytuje również pliki tekstowe
  • umożliwia zatrzymanie nagrania wraz z umieszczeniem w tym miejscu „zakładki”
  • przewija nagranie
  • umożliwia zwalnianie oraz przyspieszanie tempa nagrania
  • przemieszcza się pomiędzy odcinkami lub zapisanymi książkami
  • posiada pamięć wewnętrzną, wejście na karty SD, złącze USB, wejście na mikrofon, oraz wbudowany dyktafon
  • posiada wbudowane radio FM
  • posiada wbudowany głośnik i wejście na słuchawki, dzięki któremu można je podłączyć do sprzętu audio
  • jest zasilany z wewnętrznego akumulatora lub zasilacza służącego jednocześnie jako ładowarka
  • posiada smycz, która ułatwi korzystanie z niego w każdym miejscu.

Informacje na temat Czytaka NPN:

• jest w pełni przystosowane do obsługi przez osoby niewidome i słabowidzące jest niewielkie i proste w obsłudze
  • posiada funkcje podobne do magnetofonu kasetowego
  • przy słuchaniu można korzystać z wbudowanego głośnika lub słuchawek, urządzenie można również podłączyć do sprzętu audio.
  • jest zasilane z wewnętrznego akumulatora lub zasilacza, który służy jednocześnie jako ładowarka

Czytak umożliwia odtwarzanie książek zapisanych cyfrowo i obsługuje następujące formaty: mp3 i zaszyfrowany format opracowany specjalnie na potrzeby urządzenia. Książki zapisywane są na małych kartach elektronicznych. Na jednej, o pojemności 16 GB, mieści się do 1100 godzin nagrania.

Czytak działa podobnie jak magnetofon, odtwarza więc książkę, zatrzymuje ją w dowolnym momencie i od niego zaczyna ponowne odtwarzanie nagrania. Można przewijać nagranie, a także przemieszczać się pomiędzy odcinkami danej książki lub między poszczególnymi książkami. Na jednej karcie może być zapisanych kilka książek i odtwarzając każdą z nich urządzenie zapamiętuje miejsce w którym nagranie zostało zatrzymane.

Regulamin wypożyczania urządzeń Czytak Plus i Czytak NPN