W imieniu Organizatorów serdecznie zapraszamy 28 września o godz. 18.00 na Inaugurację Sezonu Kulturalnego, podczas której odbędzie się wręczenie dorocznych Nagród Prezydenta Świdnicy w Dziedzinie Twórczości Artystycznej, Upowszechniania i Ochrony Kultury oraz statuetek Mecenas Kultury.

Następnie (godz. 19.00) Grażyna Szapołowska wystąpi w spektaklu poetyckim „Wisławie – Grażyna”.

W roku 2023 Grażyna Szapołowska, ceniona aktorka teatralna i filmowa, obchodzi specjalny jubileusz. Z tej okazji artystka przygotowała spektakl słowno-muzyczny pt. „Wisławie – Grażyna”, który jest dedykowany polskiej noblistce w 100-lecie urodzin.

Na program spektaklu złożą się m.in. takie wiersze jak: „Nic dwa razy się nie zdarza”, „Portret kobiecy” czy „Muzeum”, uzupełniane wspomnieniami o poetce.

Spektakl odbędzie się na podstawie scenariusza i w reżyserii Katarzyny Jungowskiej, autorem muzyki jest kompozytorka Karo Glazer, światła wyreżyseruje Jacqueline Sobiszewski. Grażynie Szapołowskiej na scenie towarzyszył będzie Piotr Makarski.

O spektaklu:
„- To są przesłania, które podsumowują cały świat. Przy największych przemianach pozostają pewne wartości, które się nie zmieniają. To był jej dar, wychwytywała, ale nie epatowała. To jest bardzo trudne u poetów” – podkreśla Grażyna Szapołowska.

Reżyserka spektaklu Katarzyna Jungowska zaznacza, że trzeba przypominać, kim była i jaka była Wisława Szymborska. – To jest przekaz, który pewnie sama chciałaby na pożegnanie nam powiedzieć. Ona jest z nami obecna duchem – podkreśla Jungowska.