W poniedziałek, 24 maja odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby filii nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej, zlokalizowanej przy ul. Morelowej 2A. Będzie to miejsce, które z pewnością spełni wszystkie oczekiwania miłośników literatury.

W wydarzeniu udział wzięli: prezydent Świdnicy, Beata Moskal–Słaniewska, jej zastępcy Jerzy Żądło i Szymon Chojnowski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, Ewa Cuban, wieloletnia kierowniczka Filii nr 5 Iwona Wiśniewska oraz zaproszeni goście. – Bardzo się cieszę, że w końcu nasze małe centrum kultury, czyli nowa siedziba filii 5 na Kraszowicach została otwarte. W bibliotece znajdziemy kilka stref, które w pełni usatysfakcjonują naszych czytelników. Wypożyczalnia ze zbiorami dla dorosłych, czytelnia z prasą, stanowiska komputerowe i strefa dla najmłodszych gdzie czekają na nich książki, gry, ściana pokryta farbą tablicową i różne inne możliwości spędzania czasu z książką na wesoło. Do tego przytulny taras, który wykorzystamy na chwilę z książką w wygodnym leżaku, warsztaty czy spotkania z młodzieżą. Ruszamy już od dzisiaj i zapraszamy wszystkich czytelników do korzystania z bogatego księgozbioru i całej oferty biblioteki, codziennie w godzinach od 9.00 do 17.00 – mówi dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy, Ewa Cuban i dodaje: – W związku z otwarciem filii, już w najbliższą sobotę zapraszamy na grę miejską – Kierunek Morelowa. Zapisy trwają do czwartku, 27 maja. Więcej informacji można znaleźć tutaj

–Mam nadzieję, że będzie to centrum kultury, do którego będzie się przychodziło z przyjemnością. Kraszowice to piękna dzielnica, w której przez ostatnie lata udało się sporo zrobić, a nowa siedziba filii jest przysłowiową wisienkę na torcie. Oprócz wyremontowanych dróg, wodociągów, ścieżek i tunelu, brakowało tak przyjaznego miejsca, gdzie można realizować swoje pomysły, projekty, gdzie można się spotykać i skorzystać z dobrej lektury – dodaje prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska.

Nowa siedziba biblioteki na Kraszowicach, dysponuje ponad 90-metrową przestrzenią podzieloną na kilka stref – wypożyczalnię, czytelnię, strefę dla dzieci oraz taras.

Zakres prac obejmował rozbudowę, przebudowę i zmianę sposobu użytkowania budynku handlowego na miejską bibliotekę publiczną z klubem seniora. Budynek zyskał nową elewację. Przebudowano instalację wodociągową, kanalizację sanitarną, centralnego ogrzewania, a także elektryczną. Wykonano nowy chodnik, trawnik oraz przyłącza kanalizacji deszczowej.

Łącznie koszt prac to ponad 1 milion 100 tysięcy złotych, w tym remontu biblioteki to ponad 640 tys. zł. Wykonawcą zadania był Zakład Ogólnobudowlany „REMECO” Spółka Jawna Roman Waszczuk & Tomasz Waszczuk z Wilkowa.