Jak korzystać z biblioteki
Jak zapisać się do biblioteki?
Aby zapisać się do biblioteki niezbędny jest dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem i numerem PESEL. Czytelnika niepełnoletniego zapisuje rodzic lub opiekun prawny.
Ile zbiorów można wypożyczyć jednorazowo?
Jednorazowo można wypożyczyć 8 książek i 8 mediów (płyty CD, filmy, gry planszowe i na konsolę PS4, kursy językowe, audiobooki).
Na jaki czas wypożyczane są zbiory?
-
książki, książki mówione, kursy językowe wypożyczane są na 28 dni
- gry wypożyczane są na 14 dni
-
muzyka, fitness, wypożyczane są na 7 dni
- filmy wypożyczane są na 3 dni
Jakie są konsekwencje nieoddania zbiorów w terminie?
Za przetrzymanie książek i innych mediów biblioteka pobiera opłaty w kwocie:
-
książki, książki mówione, kursy językowe – 0,10 zł od jednej pozycji za każdy dzień po terminie zwrotu,
-
muzyka, filmy, gry – 2,00 zł od jednej pozycji za każdy dzień po terminie zwrotu.
Czy można przesunąć termin zwrotu zbiorów?
Biblioteka może przesunąć termin zwrotu książki i innego medium, jeśli nie ma na nie zapotrzebowania ze strony innych czytelników:
-
książki, książki mówione, kursy językowe, zbiory regionalne – raz o 28 dni,
- gry – raz o 14 dni,
-
muzyka, fitness – raz o 7 dni,
- filmy – raz o 3 dni.
Czytelnik może także samodzielnie przedłużyć wypożyczone zbiory przez stronę WWW. Przedłużyć można tylko te egzemplarze, które nie są zamówione przez innych czytelników.
Co zrobić w przypadku zgubienia książki czy innych mediów?
Czytelnik może za zgodą kierownika filii/działu odkupić zgubioną (lub zniszczoną) książkę czy inne medium, zapłacić za nie, bądź dostarczyć inne przydatne bibliotece, ale nie mniejszej wartości.
Jak korzystać z internetowego konta czytelnika?
Na stronie głównej MBP wybieramy zakładkę Konto czytelnika albo w Katalogu DZB Primo-Ex Libris w górnej zakładce, opcję Moje konto. Pojawia się wtedy okno, w którym należy wypełnić dwa pola: ID użytkownika (kod kreskowy czyli numer karty bibliotecznej) oraz Hasło (data urodzenia – rrmmdd). Po zalogowaniu się można sprawdzić stan konta, klikając w poszczególne opcje:
-
Wypożyczenia – stan bieżących wypożyczeń (terminów wypożyczeń i zwrotów, ostatnio dokonanych prolongat oraz limitów prolongat),
-
Zamówienia – czy zostało zapisane i na jakim etapie realizacji obecnie się znajduje,
-
Lista historii wypożyczeń – ostatnie 30 wypożyczeń,
-
Transakcje finansowe – należności za przetrzymanie zbiorów.
Hasłem może być wyrażenie od 3 do 12 znaków alfanumerycznych. Duże litery i znaki diakrytyczne (polskie litery) są rozróżniane. Możesz zlecić zamówienie – tylko z ważnym kontem bibliotecznym.
Po zakończeniu sprawdzania swojego konta należy wylogować się z niego, klikając przycisk Koniec sesji. dokonać zmiany hasła użytkownika.
Czy można zamawiać zbiory przez internet?
Zamówienie można złożyć na te pozycje, które są wypożyczone, bądź zamówione przez innych czytelników (gdy w rubryce termin zwrotu widnieje data zwrotu bądź informacja, że książka jest zarezerwowana). Składając zamówienie wybieramy opcję Wszystkie egzemplarze. Jeśli wybranego egzemplarza nie ma na półce, to z lewej strony ramki nad Szczegółami pojawi się opcja Zamówienie. Logujemy się na konto (jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej) wprowadzając Identyfikator (numer karty znajdujący się pod kodem kreskowym i Hasło (data urodzenia – rrmmdd). Potwierdzamy wprowadzone dane przyciskiem Dalej. Następnie wciskamy na dole opcję Dalej. System informuje, że zamówienie zostało przyjęte, a po chwili można sprawdzić swoje miejsce w kolejce.
UWAGA!!! Zamówione multimedia czyli filmy, płyty CD, gry, czekają na odbiór 3 dni zaś książki, książki mówione oraz kursy językowe, na półce rezerwacji czekają przez 7 dni.
Co zrobić w przypadku zgubienia komputerowej karty czytelnika?
Zagubienie karty czytelnika należy jak najszybciej zgłosić bibliotekarzowi w celu zablokowania konta. Odblokowanie konta nastąpi po wykupieniu nowej karty.