CZYTAJ SŁUCHAJ OGLĄDAJ
SERIAL CZY KSIĄŻKA
Zestawienie książek, na podstawie których, Netflix stworzył jedne z ciekawszych filmów i seriali.
1_Ania z Zielonego Wzgórza,Lucy Maud Montgomery, rok wyd. 1908
Ania, nie Anna – serial (2017)
Historia osieroconej, rudowłosej dziewczynki, która przez pomyłkę trafia pod opiekę do rodzeństwa Cuthbert. Miał do nich trafić chłopiec, który pomoże im w obowiązkach domowych, zamiast tego otrzymali 13-letnią dziewczynę z ogromną wyobraźnią. Zamieszkujący Zielone Wzgórze, Maryla i Mateusz Cuthbertowie postanawiają odesłać Anie z powrotem do sierocińca. Jednak, gdy poznają jej historię, postanawiają ją przygarnąć. Rudowłosa dziewczyna szybko zyskuje wielu przyjaciół i niestety często pakuje się w kłopoty.
2_Modyfikowany węgiel, Richard Morgan, rok wyd. 2002
Modyfikowany węgiel – serial (2018)
W dwudziestym szóstym wieku ludzkość rozprzestrzeniła się po galaktyce, zabierając ze sobą w zimny kosmos podziały rasowe i religijne. Pomimo napięć i wybuchających tu i ówdzie krwawych wojen, Protektorat NZ trzyma nowe światy żelazną ręką, wykorzystując do tego elitarne oddziały uderzeniowe: Korpus Emisariuszy.
To, czego nie mogła zagwarantować religia, zapewniła technika. Teraz, gdy świadomość można zapisać w stosie korowym i w prosty sposób przenieść do nowego ciała, śmierć stała się zaledwie drobną niedogodnością. O ile tylko stać cię na nowe ciało…
3_Miecz przeznaczenia, rok wyd. 1992; Ostatnie życzenie, rok wyd. 1993; Andrzej Sapkowski Wiedźmin – serial (2019)
Geralt z Rivii, samotny zabójca potworów, usiłuje odnaleźć się w świecie, w którym ludzie bywają gorsi niż bestie, na które poluje. Przeznaczenie splata jego losy z potężną czarodziejką i skrywającą groźną tajemnicę młodą księżniczką. Razem muszą stawić czoła licznym zagrożeniom na pogrążającym się w chaosie Kontynencie.
4_Trzynaście powodów, Jay Asher, rok wyd. 2009
Trzynaście powodów – serial (2017)
Historia Clay’a Jensena, który pewnego dnia na ganku swojego domu znajduje tajemnicze pudełko. Gdy je otwiera, znajduje kilka taśm wideo, nagranych przez Hannah Baker, koleżankę z klasy, która popełniła samobójstwo. Nastolatek postanawia je przesłuchać, aby dowiedzieć się dlaczego doszło do tej tragedii. Poprzez nagrania, odkrywa trzynaście powodów samobójstwa dziewczyny.
To serial o samotności, hejcie, nietolerancji, miłości, braku zrozumienia, ignorancji, egoizmie i strachu.
5_Gambit królowej, Walter Tevis, rok wyd. 1983
Gambit królowej – miniserial (2020)
To opowieść o niezwykłej dziewczynie, osadzona w latach 50. XX wieku w USA. Osierocona ośmiolatka, Beth Harmon, trafia do sierocińca dla dziewcząt. Tam w niedługim czasie uzależnia się od leków uspokajających podawanych podopiecznym i odkrywa miłość swego życia: szachy. Gry uczy ją woźny, pan Shaibel. Po kilku latach Beth zostaje adoptowana i z pomocą matki zaczyna brać udział w turniejach szachowych. Od tego czasu musi mierzyć się nie tylko z mistrzami z całego kraju, ale też z samą sobą. Zmienia się w uzdolnioną i niezwykłą outsiderkę, która podbija konserwatywny i zdominowany przez mężczyzn świat zawodowych szachów.
Ogromna część treści powieści ma odzwierciedlenie w ekranizacji Netflixa, wykorzystane bywają nawet dialogi wymyślone przez pisarza. Lektura powieści będzie więc wspaniałym przeżyciem dla największych fanów serialu.
6_Cień i kość, Leigh Bardugo, rok wyd. 2012
Cień i kość – serial (2021)
Osierocona i nikomu niepotrzebna Alina Starkov jest żołnierką, która wie, że może nie przeżyć swojej pierwszej wyprawy do Fałdy Cienia – połaci nienaturalnego mroku, na której wprost roi się od potworów.
Podczas przeprawy przez Fałdę, ku zaskoczeniu wszystkich, Alina odkrywa, że posiada w sobie niezwykłą moc. Od tej pory zostaje rozdzielona z przyjacielem i zamknięta w Małym Pałacu, gdzie pod okiem innych Griszów, ma pracować nad swoimi umiejętnościami. Niestety jej osoba, staje się łatwym celem dla wielu ludzi, którzy chcą nią manipulować.
7_Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów, Deborah Feldman, rok wyd. 2012
Unorthodox – serial (2020)
Niezwykła historia o cenie wolności i groźbie fundamentalizmu. Nowy Jork, Brooklyn – chasydzka dziewczyna uwięziona w jednym z najbardziej otwartych miast świata. Nastolatka bez książek, kina, teatru, koncertów, spotkań z rówieśnikami. Poddana opresyjnej tradycji i religii ortodoksyjnej społeczności. Trudno sobie wyobrazić świat nastoletniej Deborah, zmuszonej do małżeństwa, ogolonej na łyso w dniu ślubu i poddanej przyśpieszonej lekcji dojrzewania seksualnego. Trudno uwierzyć, że w XXI wieku dziewczyna mieszkająca w Nowym Jorku nie może posługiwać się angielskim, bo to język zepsucia i zła, i jest więziona w domu? Feldman wpuszcza nas do hermetycznego świata, którego grzechy są starannie ukrywane i wypierane. Autorka w przejmujący sposób relacjonuje, jak wyglądało jej życie, pełne nakazów i zakazów. Życie, które opierało się na milczącym przyzwoleniu na cierpienie, zniewolenie i przemoc. Przypłaca je ciężką nerwicą. Deborah ucieka. Po urodzeniu dziecka wie, że jeśli chce uchronić swojego syna przed podobnym losem, musi porzucić męża, rodzinę i wspólnotę. Rozpoczyna nowe życie.
8_Firefly Lane, Kristin Hannah, rok wyd. 2008
Firefly Lane – serial (2021)
Opowieść o niezwykłej przyjaźni dwóch kobiet – Kate i Tully. Kiedy ich relacja zostaje wystawiona na próbę, wali się cały ich świat. Jak w tej sytuacji zachowają się bohaterki? Czy łącząca ich więź zostanie zerwana, a one już nigdy się nie pogodzą?
Jest lato 1974 roku. Nastoletnia Kate Mularkey próbuje się odnaleźć w swojej szkole. Wszystko się zmienia, gdy w jej życiu pojawia się przebojowa, mądra i piękna Tully Hart, która właśnie z nią chce się zaprzyjaźnić. Dwa skrajnie różne charaktery pozornie tak bardzo do siebie nie pasują, a jednak znakomicie się uzupełniają. Kate ma kompleks „tej gorszej” i pomimo kochającej rodziny wciąż jest zawstydzana przez bliskich. Wokół Tully krążą aura tajemnicy i głęboko skrywany sekret, który powoli ją niszczy. Dziewczęta zawierają pakt, na mocy którego stają się nierozłączne na całe lato. Ich relacja trwa jednak znacznie dłużej i nawet po 30 latach potrafią wzajemnie się wspierać – do czasu, gdy dochodzi do zdrady, która może zaważyć o ich dalszej znajomości. Książka Kristin Hannah to nie tylko historia przyjaźni dwóch silnych kobiet, ale też opowieść o zazdrości, cierpieniu i mocy wybaczania.
9_Co kryją jej oczy, Sarah Pinborough, rok wyd. 2017
Co kryją jej oczy – serial (2021)
W centrum wydarzeń postawiona jest Louise Barnsley, która wplątuje się w toksyczną relację małżeńską Adele i dr Davida Fergusonów. Z mężczyzną zaczynają ją łączyć nie tylko relacje biznesowe, ale też potajemny romans. Jednocześnie, Louise zaprzyjaźnia się z jego żoną. Początkowy trójkąt miłosny obiera niebezpieczny kierunek, kiedy na jaw zaczynają wychodzić coraz to mroczniejsze sekrety małżonków.
Co kryją jej oczy to mroczny thriller, w którym napięcie rośnie powoli i nieubłaganie, aż do niespodziewanego zwrotu akcji, który stawia na głowie tę historię miłosnego trójkąta – a także sposób, w jaki patrzysz na świat.
10_Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI, John E. Douglas, Mark Olshaker, rok wyd. 1995
Mindhunter – serial (2017)
Mroczna książka Johna Douglasa – jednego z najwybitniejszych profilerów w dziejach FBI. Douglas badał miejsca zbrodni dokonywanych przez najgroźniejszych psychopatów, próbował przewidzieć kolejne ruchy seryjnych morderców i stawał z nimi oko w oko. Stał się pierwowzorem postaci agenta Jacka Crawforda z filmów o Hannibalu Lecterze. Teraz dzieli się opowieściami o swoich najsłynniejszych śledztwach i ryzykownych próbach wniknięcia w najmroczniejsze zakamarki umysłów psychopatów.
Żeby złapać seryjnego mordercę, musisz spojrzeć na świat jego oczami. Musisz zacząć myśleć jak bestia.
11_Nieznajomy, Harlan Coben, rok wyd. 2015
The Stranger – miniserial (2020)
Jednym z głównych bohaterów powieści Cobena jest Adam Price. Wydaje się zwykłym facet, wiodącym normalne, ale szczęśliwe życie. Mieszka na przedmieściach, ma żonę i dwóch synów. Wstaje rano do pracy, a wolnych chwilach chodzi kibicować miejscowej drużynie Lacrosse. Dzień za dniem płynie mu powoli, ale nagle wszystko się zmienia. Pojawia się Nieznajomy, który oświadcza mu, że jego żona Corrine przed dwoma laty udawała ciążę, a później poronienie tylko po to, by mąż nie opuścił jej w czasie małżeńskiego kryzysu. Wiedza ta zburzyła spokój rodziny Adama i jego samego. Nieznajomy przedstawił wskazówkę, która pozwoli mężczyźnie potwierdzić prawdziwość tych rewelacji. Jednak kiedy Adam chce porozmawiać z żoną, ta szybko ucieka od niego i w SMS-ie nakazuje mu, żeby jej nie szukał.
Nieznajomy nie tylko wprowadzi zamęt w życiu bohatera, ale i wielu innych osób. Pojawi się motyw defraudacji, a także niewyjaśnione morderstwo. Jaki będzie koniec tej historii? Sprawdź to!
12_Zachowaj spokój, Harlan Coben, rok. Wyd. 2008
Zachowaj spokój – miniserial (2022)
Nie ufaj nikomu. Zwłaszcza własnej rodzinie.
„Już dawno po wszystkim. Po prostu siedź cicho i wszystko będzie dobrze.”
Mail o takiej treści otrzymuje szesnastoletni Adam Baye, licealista, którego przyjaciel niedawno popełnił samobójstwo. I pewnie nikt by się o tym nie dowiedział, gdyby rodzice, zaniepokojeni jego dziwnym zachowaniem, nie zdecydowali się zainstalować programu szpiegowskiego w komputerze syna.
Czy Adam ukrywa informacje na temat samobójstwa przyjaciela? Czy otrzymana wiadomość ma coś wspólnego z popełnionym na przedmieściach Nowego Jorku brutalnym morderstwem, nad którym pracuje detektyw Loren Muse? Dlaczego rodziną Baye’ów zaczyna interesować się FBI?
13_W głębi lasu, Harlan Coben, rok wyd. 2007
W głębi lasu – miniserial (2020)
W czasie wakacyjnego obozu czworo nastolatków zostaje krwawo zamordowanych na oczach przypadkowych dwojga zakochanych. Znaleziono jednak jedynie dwa ciała. Co stało się z pozostałymi? Jedną z zaginionych osób jest Camille, siostra prokuratora Paula Copelanda, który po dwudziestu latach od tej tragedii wciąż nie może się z nią pogodzić. Być może dlatego, że był wtedy w lesie i słyszał przerażone krzyki nastolatków. Po latach, identyfikując zastrzelonego mężczyznę, rozpoznaje w nim zaginioną ofiarę tamtej zbrodni. To może oznaczać, że jego siostra przeżyła.
Po książkę warto sięgnąć, ponieważ serial nie porusza kilku wątków, które dodają całej historii jeszcze ciekawszego wymiaru.
14_Niewinny, Harlan Coben, rok wyd. 2005
Niewinny – miniserial (2021)
Jeden mały błąd może zmienić wszystko.
Zabicie człowieka, nawet nieumyślne, pozostawia piętno na całe życie. W każdym razie dla kogoś o normalnej wrażliwości.
Matt Hunter potrzebował dziewięciu lat, żeby otrząsnąć się po tym, jak przypadkiem zabił mężczyznę. Jego życie w końcu wraca do normy, kariera prawnicza nabiera rozpędu, a ukochana żona jest w ciąży. Przyszłość zaczyna wyglądać obiecująco.
Do momentu gdy na jego komórkę przychodzi zdjęcie żony z innym mężczyzną, a na progu domu pojawia się policja. Znaleziono ciało zamordowanego człowieka, który z jakiegoś powodu śledził Matta. A to dopiero początek…
Przeciętny człowiek wplątany w śmiertelnie niebezpieczną intrygę, której nie rozumie.
15_Gra Geralda, Stephen King, rok wyd. 1992
Gra Geralda – film (2017)
Gerald Burlingham, chcąc dodać trochę pieprzu do małżeńskiego seksu, zabiera swoją żonę Jessie na odludzie w Maine. Kiedy Jessie przestaje się podobać brutalna zabawa, postanawia ją przerwać. A wtedy domek letniskowy staje się sceną grozy.
Przykuta kajdankami do łóżka kobieta zostaje sama.
Nie licząc trupa męża.
Tego, co czyha w mroku.
I tego, co czai się w niej samej.
16_Słyszałem, że malujesz domy…, Charles Brandt
Irlandczyk – film (2019)
„Słyszałem, że malujesz domy” – to pierwsze słowa, które wypowiedział powiązany z mafią słynny przywódca związkowy Jimmy Hoffa do Franka „Irlandczyka” Sheerana. Zwrot „pomalować dom” oznacza zabić człowieka. Krew, która rozbryzguje się po ścianach i podłodze jest jak farba… W nagrywanych przez pięć lat wywiadach Frank Sheeran wyznał Charlesowi Brandtowi, że na zlecenie mafii oraz swego przyjaciela Hoffy zabił dwadzieścia kilka osób. Podczas drugiej wojny światowej Sheeran służył w armii amerykańskiej. Po powrocie do Stanów zajął się szemranymi interesami i został zabójcą na zlecenie.
17_Nie otwieraj oczu, Josh Malerman, rok wyd. 2014
Nie otwieraj oczu – film (2018)
Na świecie pojawiła się tajemnicza niszczycielska siła, która doprowadza ludzi do szaleństwa, kiedy ci na nią spojrzą.
Po pięciu latach, odkąd się pojawiła, pozostała garstka ocalałych. Jednymi z nich są Malorie i dwójka jej małych dzieci. Mieszkając w opuszczonym domu nad rzeką, Malorie od dawna marzyła o ucieczce do miejsca, w którym jej rodzina mogłaby być bezpieczna. Ale podróż ta będzie przerażająca: ponad trzydzieści kilometrów, łódką, w dół rzeki z zasłoniętymi oczami, polegając jedynie na inteligencji Malorie i wytrenowanym słuchu jej dzieci. Jeden błędny ruch i zginą. Coś je śledzi. Lecz nie wiadomo, czy to człowiek, zwierzę, czy potwór?