Świdnickie Biblioteczki Społeczne
W Świdnicy, w miejscach publicznych, powstają biblioteczki społeczne w ramach projektu Fundacji „Ogrody Edukacyjne” Centrum Aktywności Obywatelskiej. Autorką projektu „Podziel się książką” jest Anna Wysocka-Gazda – trenerka, tutorka, liderka działań społecznych, założycielka „Ogrodów Edukacyjnych”.
Każda książka z biblioteczki społecznej ma zieloną naklejkę z napisem „PODZIEL SIĘ KSIĄŻKĄ” oraz pieczęć z napisem: „Ogrody Edukacyjne Centrum Aktywności Obywatelskiej PODZIEL SIĘ KSIĄŻKĄ”. W środku znajduje się również zakładka promująca Świdnicę, ze specjalną dedykacją prezydent miasta. Książki umieszczone są w drewnianych, zielonych skrzynkach wykonanych przez rękodzielników.
– Biblioteczki społeczne działają na zasadzie bookcrossingu. Znaleźliście w skrzynce książkę dla siebie? Poczytajcie na miejscu, w czasie spaceru po naszym pięknym mieście lub zabierzcie ze sobą do domu. Można ją także przekazać komuś znajomemu lub dać jej na zawsze miejsce w swoim domu. Można również odnieść ją do dowolnej skrzyneczki. Bookcrossing to bezinteresowna przyjemność dzielenia się literaturą – mówi Magdalena Okniańska, kierownik Referatu Organizacji Pozarządowych Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Książek w zielonych skrzyneczkach nigdy nie zabraknie, gdyż zasoby biblioteczek będą na bieżąco uzupełniane.
Gdzie można znaleźć zielone biblioteczki społeczne?
- Miejskie Centrum Wspierania Inicjatyw Rynek 39/40
- Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych ul. Długa 33
- Restauracja Wołowina ul. Wrocławska 1
- Urząd Miasta Świdnica ul. Armii Krajowej 49
- Klub Seniora na Zawiszowie ul. Władysława Łokietka 13
- Kawiarnia No Sugar Cafe ul. Basztowa 1
- Sklep OUTLET – Rynek 6
Zielona biblioteczka społeczna może znaleźć się też bliżej Was, wystarczy napisać na adres mailowy: k.piotrowska@um.swidnica.pl proponując miejsce w restauracji/sklepie/biurze czy innym lokalu, do którego mają dostęp świdniczanie. A jeżeli macie w domu książki, które chcecie przekazać do naszych wspólnych biblioteczek, to dzwońcie na nr telefonu „Ogrodów Edukacyjnych” – 539 345 644.
– Zielone skrzyneczki pojawiły się w mieście po to, żeby żadna książka nie kurzyła się zapomniana na strychu, czy w piwnicy. Żebyśmy mieli tematy do rozmów z innymi i możliwość spotkania się w krainie wyobraźni a także na świdnickich szlakach, w czasie wypraw „Poszukiwaczy Zaginionych Książek”. Twórzmy biblioteki społeczne, przekazujmy sobie kolejne książki. Pamiętajmy: czytanie to wiedza i fantastyczny sposób na trenowanie i rozwój umysłu – dodaje Magdalena Okniańska.
Projekt „Ogrodów Edukacyjnych” realizowany jest w Partnerstwie z Urzędem Miejski w Świdnicy – Referatem Organizacji Pozarządowych oraz Miejską Biblioteką Publiczną im. Cypriana Kamila Norwida w Świdnicy.