Z okazji Dnia Dziecka Filia nr 5 gościła aktorów z krakowskiego Teatru Maska, którzy przedstawili spektakl „Opowieści z teczki Profesora Książeczki”. Młodzi widzowie mieli okazję poznać szalonego Profesora Książeczkę, który wprowadził ich w magiczny świat wyobraźni. Profesor, za pomocą swojego magicznego, kolorowego pióra, zapisywał wszystkie myśli i chował je do swojej teczki.

Podczas przedstawienia każda zapisana myśl profesora przeradzała się w spotkanie z postaciami z bajek: Czerwonym Kapturkiem, Kopciuszkiem oraz Misiem Chrapcio. Profesor Książeczka nie zdawał sobie sprawy, że historie ukryte w jego teczce mogłyby trafić do wydawnictwa, a później na regały bibliotek i do domów wszystkich dzieci.

To dzięki młodym widzom, którzy opowiedzieli profesorowi o istnieniu bibliotek, Profesor Książeczka zrozumiał, że może stać się znanym pisarzem, a jego bajki mogą cieszyć wiele dzieci. Spektakl skłonił do refleksji nad tym, jak wyglądałby świat bez bibliotek – z pewnością byłby o wiele uboższy, gdyż biblioteki odgrywają nieocenioną rolę w kształtowaniu wyobraźni i edukacji najmłodszych.