Akcja „Żonkile” to projekt edukacyjny przypominający o Powstaniu w Getcie Warszawskim. Ten desperacki heroiczny zryw jest na świecie symbolem walki o godność, jednak w Polsce Powstanie w Getcie wciąż pozostaje mało znane. Chcemy, aby to się zmieniło, aby pamięć o Powstaniu stała się jednym z elementów kształtujących tożsamość i wspólną świadomość historyczną Polaków i Żydów.

Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile.

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy dołączyła do Akcji Żonkile, której organizatorem jest POLIN Muzeum Historii Żydów Polski. Jest to ogólnopolska akcja, która upamiętnia wybuch i przebieg Powstania w Gettcie Warszawskim. Jako biblioteka włączamy się w działania mające na celu upamiętnienie tego wydarzenia.

W ramach Akcji Żonkile, Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży oraz Filia nr 5 przygotowały lekcje biblioteczne połączone z prezentacją animacji zrealizowanej przez Hi-Story „Pamięć Drobinek” na podstawie książki Zofii Staneckiej. Opowiadanie przenosi nas w bajkowy świat, w którym żyją dobre duszki, opiekujące się lasem i wszystkimi stworzeniami, które go zamieszkują. Pewnego dnia, jeden z młodych opiekunów roślin i zwierząt, Maślak, ginie w niejasnych okolicznościach. Na poszukiwania wyrusza jego siostra, Borówka, na skrzydłach pomocnej Sowy. Baśniowa historia przybliża dzieciom tematy empatii, sprawiedliwości i straty.

Dziękujemy dzieciom i opiekunom ze Szkoły Podstawowej nr 315 Świnicy oraz Niepublicznej Szkoły Podstawowej Caritas Diecezji Świdnickiej za udział w zajęciach.