Jest nam niezmiernie miło poinformować, że tomik Kontakt Jadwigi Graboś i – laureatki Ogólnopolskiego Konkursu na Autorską Książkę Literacką, znalazł się w finałowej piątce tomików poetyckich nominowanych do XXVI edycji Konkursu Poetyckiego im. Anny Kamieńskiej 2022-2023.

Finałowa piątka nominowanych tomików poetyckich:

  1. Anna Łyczewska, Zarażona wojną, Wydawnictwo NORBERTINUM, Lublin 2022;
  2. Leszek Wójtowicz, Zgodnie z rozkładem, Wydawnictwo NORBERTINUM, Lublin 2023;
  3. Beata Głowacka, Po kanałach, OSTATNIA SOBOTA LATA, Warszawa 2023;
  4. Jadwiga Graboś, Kontakt, Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Świdnicy, Świdnica 2023;
  5. Dariusz Kostecki, Z Ciszy, Wydawnictwo AUSTERIA, Kraków 2022.

Tegoroczne jury Konkursu tworzą: Paweł Podlipniak (przewodniczący), Andrzej David Misiura i Rafał Kasprzyk.

Nagroda Anny Kamieńskiej przyznawana jest od 1993 roku.

W czasie gdy Krasnystaw obchodził swoje sześćsetlecie, rozstrzygnięto pierwszą edycję Konkursu. Od tamtej pory wręczana jest nagroda za najlepszy tomik wierszy wydany w roku poprzedzającym jej wręczenie, a od kilku lat odbywa się on w cyklu dwuletnim. Głównym organizatorem wydarzenia od jego pierwszej edycji aż do chwili obecnej jest Krasnostawski Dom Kultury, a od ponad 10 lat jego współorganizatorem jest Miejska Biblioteka Publiczna w Krasnymstawie.

W dotychczasowych konkursach nagrodzone zostały tomiki m.in. takich poetów jak: Maria Józefacka, ks. Alfred Marek Wierzbicki, Marian Janusz Kawałko, Urszula Gierszon, Elżbieta Cichla – Czerniawska, Zbigniew Dmitroca, Eda Ostrowska, Henryk Józef Kozak, Hanka Bondarenko, Mateusz Melanowski, Jan Henryk Cichosz. 

Podczas uroczystości związanej z ogłoszeniem wyników i w trakcie wręczania nagrody promowana jest twórczość i postać patronki Konkursu, co w wielkim stopniu przyczynia się do popularyzacji poetki urodzonej w Krasnymstawie.Ogłoszenie laureatów Konkursu i wręczenie nagród odbędzie się dnia 26 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Sali muzycznej Krasnostawskiego Domu Kultury.