W dniach 20-22 marca Świdnicę odwiedzili Lothar Graap – kompozytor, dyrektor do spraw muzyki kościelnej wraz z małżonką oraz Alfred Mario Molter – niemiecki redaktor wydawniczy, kulturoznawca, teolog i polityk. Przyjazd do Świdnicy był swego rodzaju podróżą sentymentalną do stron rodzinnych pana Lothara, który urodził się w Świdnicy i mieszkał przy ul. Komunardów do 12 roku życia.

Goście przyjechali w środę, 20 marca, odwiedzili dom, w którym urodził się kompozytor, zwiedzili miasto, spotkali się z Szymonem Chojnowskim – zastępcą prezydenta Świdnicy, zwiedzili Muzeum Dawnego Kupiectwa, a w ostatnim dniu odwiedzili bibliotekę. Z dużym zainteresowaniem uczestniczyli w historycznym spacerze po budynku, w którym mieści się biblioteka, zachwycając się profesjonalnym podejściem Polaków w zakresie ochrony i dbałości o zabytki. W rozmowie pan Molter, który przez dużą część swojego życia zawodowego był członkiem Zarządu Federalnego Związku Bibliotek w Niemczech oraz Przewodniczącym Frakcji CDU w Landtagu Berlina opowiadał, jak w Niemczech wygląda działalność takich placówek kultury i jakie podejmowane są działania czy nawiązywane współprace, by ostatecznie zdobyć najważniejszego dla nas czytelnika. Po wizycie w bibliotece goście udali się do Kościoła Pokoju.

Spotkanie minęło w bardzo miłej atmosferze, a całość tłumaczył z wielkim pietyzmem pracownik promocji Urzędu Miasta – Grzegorz Szwegler.