Znamy wyniki naboru Wrocławskiego Programu Wydawniczego!

Wrocławski Program Wydawniczy swoją działalność rozpoczął w 2016 roku jako jeden z elementów obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Do 2021 roku prowadzony był przez Strefę Kultury Wrocław, a od 2022 roku trafił „pod skrzydła” Wrocławskiego Instytutu Kultury. Jego głównym zadaniem jest wspieranie wydawców podejmujących tematy związane z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem, których działania nie mieszczą się w ramach komercyjnego rynku wydawniczego.  W ramach naboru na rok 2024 do programu zgłoszono 21 wniosków. Po etapie oceny formalnej i oceny eksperckiej pod obrady Komisji Konkursowej trafiło 16 zgłoszeń. Spośród nich jurorzy, opierając się na ocenach ekspertów, powiązaniu publikacji z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem oraz potencjale promocyjnym dla miasta i regionu, zadecydowali o przyznaniu wkładu finansowego 12 projektom.

Wśród nich znalazła się powieść Barbary Elmanowskiej – prowadzącej warsztaty pisarskie, przyjaciółki naszej biblioteki.

Barbara Elmanowska, „Woliera” | Wydawnictwo j, Jacek Bierut
Wielowątkowa powieść opowiadająca o zmianach polskiego społeczeństwa w latach 80. i 90. za pomocą indywidualnej kobiecej historii. Bohaterka książki, odkrywając swoją seksualność  w skomplikowanej relacji miłosnej, jednocześnie poszukuje własnej artystycznej tożsamości. Powieść powstała podczas dwuletnich warsztatów prozatorskich prowadzonych przez Jacka Bieruta w porozumieniu z Wydziałem Kultury UM Wrocławia.

Gratulujemy!

Zdjęcie: Kamila Paradowska / facebook Barbara Elmanowska