Muzyka, światło, obraz, dekoracje, żywe słowo i ciekawa fabuła wypełniły bibliotekę w piątkowy wieczór. 8 grudnia został zaprezentowany spektakl audiowizualny Helios Copernicus zainspirowany postacią Mikołaja Kopernika i jego życiowym dziełem „O obrotach sfer niebieskich”.

Twórcą i reżeserem projektu jest Dariusz Miziarski – performer audiowizualny, producent muzyczny, muzyk w zespole BERKANAN, twórca szeregu spektakli audiowizualnych i live-actów muzycznych, który z najbliższymi (Sylwia Miziarska, Agnieszka Subocz, Rafal Dab – odtwórcami głównych ról) przeniósł publiczność do przyszłości, do roku 2074, w którym toczy się akcja związana z niesamowitym odkryciem – rękopisem Mikołaja Kopernika. Do całego wydarzenia, zgodnie z obietnicami, została włączona widownia. Spektakl niesamowicie połączył wykorzystanie najnowocześniejszych technologii, w tym sztucznej inteligencji a pomiędzy dialogi zostały wplecione ciekawostki z życia polskiego astronoma.

Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Gminy Miasto Świdnica zgodnie z przyznanym stypendium w dziedzinie kultury na rok 2023 przez Prezydenta Miasta Świdnicy.