Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy,  Fundacja Olgi Tokarczuk oraz Festiwal Góry Literatury zapraszają na wykład Michała Rusinka pt. „Szacunek jako kategoria starożytnej retoryki” w ramach cyklu „Powiedz to” Latającego Uniwersytetu Ludowego.

Wykład będzie dotyczył jednej z podstawowych, acz zapomnianych kategorii starożytnej retoryki, jaką jest szacunek dla odbiorcy, który jest fundamentem komunikacji. Coś, co nazywamy dziś językiem inkluzywnym można znaleźć zarówno w retoryce inwencyjnej, jak i w idei toposów, jako miejsc wspólnych nadawcy i odbiorcy. Retoryka, w przeciwieństwie do erystyki, nie dotyczyła „walki na słowa”, ale miała za zadanie budować wspólnotę opartą na dialogu, który nie jest możliwy bez poszanowania dla jego uczestników.

Michał Rusinek był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, teraz prowadzi jej Fundację. Pracuje na Wydziale Polonistyki UJ, gdzie prowadzi zajęcia z teorii literatury, teorii przekładu i creative writing. Bywa tłumaczem z języka angielskiego, zdarza mu się pisywać książki dla dzieci i dorosłych oraz układać wierszyki czy teksty piosenek. Pisuje felietony o książkach i języku.

Spotkanie odbędzie się 18 grudnia, o godz. 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy.