Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy oraz Dariusz Miziarski zapraszają na spektakl audiowizualny HELIOS COPERNICUS.

HELIOS COPERNICUS – to stypendialny, autorski spektakl audiowizualny z aktywnym udziałem publiczności, którego twórcą i pomysłodawcą jest Dariusz Miziarski, działający pod pseudonimem artystycznym MIZIDAR. Performer audiowizualny, producent muzyczny, muzyk w zespole BERKANAN, twórca szeregu spektakli audiowizualnych i live-actów muzycznych.

HELIOS COPERNICUS to wydarzenie audiowizualne przepełnione muzyką, światłem, obrazem, dekoracjami, żywym słowem oraz ciekawą fabułą i zwrotami akcji. Znajdziemy tutaj także interakcję z publicznością podczas trwania tego wydarzenia. Spektakl został zainspirowany niezwykłą postacią Mikołaja Kopernika, a ściślej jego największym, życiowym dziełem: De revolutionibus orbium coelestium, czyli O OBROTACH SFER NIEBIESKICH. Jednakże nie będzie to stricte opowieść o polskim astronomie, a raczej o tym, co zostało znalezione pod posadzką w katedrze we Fromborku, czyli o kopii słynnego rękopisu z dziełem Kopernika. Oczywiście jest to fikcja literacka, owa kopia nigdy nie istniała, a tylko wątek samego rękopisu posłużył do stworzenia konceptu spektaklu i napisania całego scenariusza. Akcja spektaklu dzieje się w laboratorium SOLA CORP w Toruniu w roku 2074. Zespół naukowców (Semi i Kris) bada pod czujnym okiem Szefowej rękopis i sprawdza jego zawartość. Każda stronica kopii rękopisu odkrywa coraz to więcej tajemnic. Co tak naprawdę odkrył zespół naukowców z laboratorium? Czy to odkrycie zmieni losy historii i czy zreformuje teorie, jakie głosił Mikołaj Kopernik? O tym przekonacie się Państwo już niebawem – mówi pomysłodawca – Dariusz Miziarski.

Projekt zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu Gminy Miasto Świdnica, zgodnie z przyznanym stypendium w dziedzinie kultury na rok 2023 przez prezydent miasta Świdnicy – Beatę Moskal-Słaniewską.

Wydarzenie odbędzie się 8 grudnia, o godz. 18:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy.

Wstęp wolny.