Członkowie Klubu Seniora z Osiedla Młodych wraz z opiekunką Anną Kędzierską-Klęsk, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 105 w Świdnicy z opiekunką Moniką Godulą oraz uczniów Szkoły Podstawowej nr 315 w Świdnicy z opiekunką Katarzyną Buczmą, mieszkańcy Świdnicy – przyjaciele i sympatycy biblioteki włączyli się w kolejną edycję Narodowego Czytania 2023 organizowaną przez naszą bibliotekę. Lekturą tegorocznej 12. odsłony Narodowego Czytania jest Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej.

Powieść Elizy Orzeszkowej “Nad Niemnem”, mimo upływu 135 lat od jej premiery, wciąż jest jedną z najpopularniejszych książek w Polsce. Rody Korczyńskich i Bohatyrowiczów łączy wspólna historia. Przez lata razem gospodarowali na nadniemeńskich ziemiach. Razem ruszyli także do powstania styczniowego. Z czasem między rodzinami powstały konflikty, a ich losy potoczyły się w odmienny sposób. W powieści przeplatają się wątki miłosny, patriotyczny, feministyczny. Całość tworzą 3 tomy. Na Skwerze z dzikami w piękny, słoneczny poranek wybrzmiały fragmenty powieści, m.in.:

  • rozmowę o miłości Justyny i Zygmunta,
  • opis bohaterów,
  • scenę, w której Różyc rozmawia z Justyną, a Klotylda mierzy się ze swoją zazdrością,
  • opis grobu Jana i Cecylii,
  • fragment powieści, w którym Justyna otrzymuje list od Zygmunta,
  • scenę, w której na mogile spotykają się Jan i Justyna,
  • rozmowę Teresy z Emilią,
  • scenę Jana oczekującego na Justynę na weselu.

Fragmenty powieści odczytali:
Kazimiera Momot,
Cecylia Sordyl,
Helena Pietrzak,
Emilia Chybowska,
Barbara Przybyła,
Marian Wilczyński,
Jolanta Mieńko,
Elżbieta Mościcka,
Teresa Jasińska,
Anna Kędzierska-Klęsk,
Janina Matusiak,
Stefania Żochowska,
Urszula Gajewska,
Weronika Usińska,
Marcin Wiśniowski,
Dmytro Holenko,
Lena Szubka,
Natalia Pielech,
Patrycja Graszk,
Alicja Chorzemska,
Hanna Karamara.

Dziękujemy za udział w tej ważnej imprezie, promującej czytanie oraz kulturę literacką naszego kraju. Była to doskonała okazja do wspólnego czytania, ale i czas celebrowania bogactwa naszego języka i kultury.

Podczas Narodowego Czytania została zaprezentowana wystawa Ce que femme veut, Dieu le veut* – słów kilka o Elizie Orzeszkowej przygotowana przez Katarzynę Drozd oraz Martę Wojciechowską.

Wystawę można oglądać w holu biblioteki na I piętrze do końca września.

* tłum. z franc. „Czego chce kobieta, tego chce Bóg”