Już trzeci rok z rzędu Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy włącza się w organizację festiwalu Góry Literatury Olgi Tokarczuk. Do naszego miasta 12 i 13 lipca przyjadą wybitni goście. Wśród nich znajdą się m. in. Katarzyna Bonda, Joanna Bator, Joanna Lamparska czy Wojciech Tochman. W trakcie wydarzenia odbędą się także specjalne pokazy filmów, w tym kręconego w Lubachowie „IO” Jerzego Skolimowskiego.

W pierwszym dniu, 12 lipca zobaczymy się z Katarzyną Bondą i Joanną Bator, dzień zakończy pokaz filmu Jerzego Skolimowskiego „Walkower”, który osobiście zapowie sam reżyser. W czwartek, 13 lipca rozpoczniemy spotkaniem z pisarzem i reporterem, Wojciechem Tochmanem, a następnie spotkamy się z Joanną Lamparską. Dzień zakończy także pokaz filmu w reżyserii Jerzego Skolimowskiego „IO”.

Przed nami dwudniowa literacko-filmowa uczta dla ducha. Przez dwa dni trwania festiwalu w Świdnicy mieszkańcy będą mieli do dyspozycji autobus Tour de Konstytucja, w którym będzie przybliżana doniosłość ustawy zasadniczej, będzie możliwość rozmowy o prawach i wolnościach obywatelskich, o powiązaniu praw i wolności zagwarantowanych w Konstytucji z Kartą Praw Podstawowych UE, gdzie będzie promowana aktywność fizyczna i zdrowy styl życia oraz upowszechnianie idei wolontariatu.

Ponadto w trakcie festiwalu do południa na skwerze z dzikami zaplanowana została edycja Małych Gór Literatury. Warsztaty dla dzieci na temat ekologii oraz praktycznego i interaktywnego podejścia do nauki, a także strefa chillout, gdzie ekologia, nauka i zabawa spotkają się w jednym miejscu poprzez interaktywne gry planszowe, quizy, zgadywanki i wiele innych. Będzie to doskonała okazja, aby rozwijać świadomość ekologiczną wśród najmłodszych i inspirować ich do podejmowania działań na rzecz lepszego środowiska.

Festiwal powstał w 2015 roku z inicjatywy noblistki Olgi Tokarczuk. Pisarka mieszkająca w okolicach Nowej Rudy zainicjowała wyjątkowe wydarzenie literacko-społeczne, którego głównymi celami były i pozostają: aktywizowanie kulturalne i obywatelskie mieszkańców, edukacja kulturalna, diagnozy i dyskusje na temat ekologii, równości praw, tożsamości, wolności słowa, niemieckiego, czeskiego i polskiego dziedzictwa kulturowego, współpracy transgranicznej i zrównoważonego rozwoju regionu poprzez kulturę. W tym roku na zaproszenie organizatorów festiwalu przyjedzie ponad 80 różnych twórców, którzy spotykać się będą ze swoimi odbiorcami w różnych zakątkach Kotliny Kłodzkiej, ale i Wałbrzycha czy Świdnicy. To, co wyróżnia festiwal na tle innych tego typu imprez, to przede wszystkim mnogość przygotowanych wydarzeń, spośród których każdy wybierze coś dla siebie. Podczas tej edycji nie zabraknie wyjątkowych gości. Na Dolny Śląsk zawita Katarzyna Nosowska, Maria i Jan Peszkowie, Robert Więckiewicz, Katarzyna Bonda, Mariusz Szczygieł, Karolina Korwin Piotrowska, Joanna Bator, Maciej Stuhr czy Adam Bodnar.

Współorganizatorem świdnickiej edycji Festiwalu Góry Literatury 2023 została Firma Szkoleniowo-Doradcza Anna Szywała, która w pełni identyfikuje się z wydarzeniem i bardzo chętnie włączyła się
w jego organizację.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.