Wernisaż wystawy Piotra Dębińskiego, wręczenie nagrody głównej Jadwidze Graboś za wygranie konkursu w XVI Ogólnopolskim Konkursie na Autorską Książkę Literacką – Świdnica 2023 oraz spotkanie autorskie z Jackiem Podsiadło połączone z koncertem Jacka Kleyff’a – te trzy wydarzenia w piątek, 16 czerwca były osią trwającej w Miejskiej Bibliotece Publicznej Ogólnopolskiej Biesiady Literackiej.

Malarstwo Piotra Dębińskiego to przede wszystkim motyw koła, który jak zaznacza artysta, jest dla niego pierwotnym symbolem doskonałości, obecnym w we wszystkich kulturach. Inspiracją dla artysty była przed kilkoma laty wyprawa do Turcji, do zakonu Sufi, w którym ezoteryzm spajał się z mistycyzmem.

Z surfizmem, ruchem mistycznym, stanowiącym ezoteryczną istotę Zakonu Sufi, zetknąłem się w pismach Gurdżijewa, jednak dopiero w Muzeum Mevlany odnalazłem istotne symbole, które stały się inspiracją do powstania prac malarskich. Idea obrotowej natury egzystencji i wszystkich żywych istot wyznawana przez bractwo Sufi, najlepiej uchwytna jest w języku abstrakcji, który zdominował moją ówczesną twórczość – mówił podczas wernisażu Piotr Dębiński.

W trakcie piątkowej odsłony Ogólnopolskiej Biesiady Literackiej wręczono także nagrodą Jadwidze Graboś w ramach wygranej w konkursie na Autorską Książkę Literacką – Świdnica 2023. Dzięki zdobyciu pierwszego miejsca autorka mogła wydać tom swoich wierszy o tytule „Kontakt”. Cykl poświęcony jest jej życiu jako matki chorego dziecka.

Wieczór zakończyło spotkanie autorskie z Jackiem Podsiadło, które połączone zostało z koncertem Jacka Kleyff’a.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”