W miniony piątek odbył się niezwykły biblioteczny turniej smaków – Gotowanie w Duecie, który skupiał się na wspólnym gotowaniu dzieci i ich rodziców. Wydarzenie, miało na celu promowanie zdrowego stylu odżywiania i rozwijanie umiejętności kulinarnych.

Podczas turnieju dzieci w wieku od 6 lat miały możliwość bawić się w kuchni i eksperymentować z różnymi smakami pod okiem swoich rodziców. Od samego początku turnieju, uczestnicy wykazali ogromne zainteresowanie i entuzjazm, co tylko podkreśliło ich gotowość do nauki i przygody kulinarnej.

Turniej składał się z kilku etapów, w tym: wspólnego czytania książki, zabaw integracyjnych, warsztatów kulinarnych, eliminacji oraz finału. Podczas warsztatów dzieci i rodzice uczyli się podstawowych technik przygotowywania zdrowych i smacznych potraw. Nasi młodzi uczestnicy mieli okazję wypróbować różne przepisy, przygotowując w trzech rundach: przystawki, danie główne oraz desery.

Nie było łatwo jury wybrać najlepsze potrawy, ponieważ każde z nich było pełne smaku i kreatywności. Wszystkie potrawy przygotowane przez dzieci i ich rodziców zostały ocenione przez profesjonalne jury, które brało pod uwagę smak, wygląd potrawy a także dobrą zabawę podczas tworzenia potraw. To niezwykłe doświadczenie kulinarne pozwoliło dzieciom na wykazanie się umiejętnościami, a rodzicom na spędzenie mile czasu ze swoimi pociechami.

Każda drużyna otrzymała upominek w formie „ciastka w słoiku” do samodzielnego wypieku za swój wysiłek i zaangażowanie, a najlepszy duet został nagrodzony tytułem „Mistrza złotej łyżki” oraz nagrodę w formie książki kucharskiej.

To była prawdziwie wyborna uczta.