19 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy kolejny raz odbył się wyjątkowy projekt – “Żywa Biblioteka”.

Przez kilka godzin zaproszeni goście wcielali się w rolę Żywych Książek, opowiadając o swoim życiu. Była to idealna okazja, aby poznać wyjątkowe historie wyjątkowych ludzi, a co za tym idzie, by promować prawa człowieka i przeciwstawiać się stereotypom.

Celami „Żywej Biblioteki” są:

1. Tworzenie przestrzeni dialogu i porozumienia.
  2. Działanie na rzecz poszanowania praw człowieka.
  3. Przekazywanie wiedzy i doświadczenia osób narażonych na dyskryminację, stereotypizację, uprzedzenia, wykluczenie.
  4. Kształtowanie postaw otwartości i akceptacji wobec inności.

W myśl zasady, że nie ocenia się książki po okładce, projekt „Żywa Biblioteka” polega na osobistej rozmowie z przedstawicielami grup spotykających się ze stereotypami, uprzedzeniami i dyskryminacją. Projekt zainicjowany w 2000 r. w Danii obecnie jest realizowany w ponad 70 krajach na całym świecie. Metoda zapewnia bezpieczne miejsce na pełne szacunku rozmowy, w których można zadawać pytania i dzielić się doświadczeniami. Poprzez budowanie zaufania i szczery kontakt z drugim człowiekiem, pozwala przeciwstawiać się uprzedzeniom, stygmatyzacji i dyskryminacji.

W tym roku w ramach wydarzenia Książkami byli:

• Osoba z niepełnosprawnością motoryczną
  • Mama chłopca z niepełnosprawnością
  • Migrantka
  • Tatuażysta
  • Amazonka
  • Osoba poruszająca się na wózku
  • Biskup
  • Imigrantka z Ukrainy

Na zakończenie Żywej Biblioteki wspólnie wzięliśmy udział w warsztatach śmiechojogi!

Dziękujemy Żywym Książkom, bibliotekarkom, bibliotekarzom oraz wolontariuszkom.

Wsparcia finansowego przy realizacji projektu „Żywa Biblioteka – Świdnica” udzieliła firma Spelltech Sp. z o.o. z siedzibą w Toruniu – której serdecznie dziękujemy!