W piątek, 19 maja w naszej bibliotece odbyły się uroczystości w ramach DNI ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II. Jan Paweł II Pamięć i obecność – Świdnica 2023. Rozpoczęto je wernisażem fotografii Sławomira Fiebiga, zatytułowanej Pan da siłę swojemu ludowi… III Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski. Gdańsk-Gdynia, 11-12 czerwca 1987 r.

Autora zdjęć, niestety nie było na wernisażu, jednak kurator wystawy – Andrzej Protasiuk – przybliżył osobę Pana Sławomira i pomysł na wystawę. Wystawa i zdjęcia nie były nigdzie wcześniej prezentowane. Andrzej Protasiuk, podczas jednego ze spotkań, zachęcił autora do wywołania negatywów i przygotowania wystawy będącej reportażem z pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.

Po wernisażu goście biblioteki mieli możliwość wzięcia udziału w prelekcji trzech wykładowców. Jako pierwszy swój wykład wygłosił ks. dr Arkadiusz Chwastyk. Wykład zatytułowany Św. Jan Paweł II a solidarność skupiał się przede wszystkim na istocie solidarności, tej przez małe „s” i jej niezwykłej roli w życiu każdego człowieka.

Kolejny wykład należał do pani Małgorzaty Chojdy-Ozga i stanowił subiektywny komentarz po analizie poematu Jana Pawła II „Myśl jest przestrzenią dziwną”. Pani Małgorzata w niezwykły sposób nawiązała do postaci Jana Pawła II, także do solidarności, o której szerzej mówił pierwszy prelegent, całość przeplatając świetną interpretacją własnych utworów poetyckich.

Całość zakończył pan Robert Kaśków wykładem Dziwność myśli w poemacie „Myśl jest przestrzenią dziwną”.

Po wykładach zgromadzeni dyskutowali o niezwykłej potrzebie wspominania Jana Pawła II, czerpania z tego, co nam pozostawił, z jego utworów, homilii i całej spuścizny, która jest ponadczasowa i w zależności od tego kiedy do niej sięgniemy, możemy ją inaczej interpretować.

Zdjęcia: Marta Wojciechowska, Ewa Cuban