Odjazdowy Bibliotekarz to ogólnopolska akcja koordynowana przez Fundację Normalne Miasto – Fenomen, której celem jest promowanie czytelnictwa i bibliotek. Odjazdowego Bibliotekarza organizują biblioteki z miast, miasteczek i wsi w każdym województwie. Odbyły się też edycje międzynarodowe pod nazwą Bicycool Library. Na rowery wsiedli bibliotekarze i czytelnicy m.in. w Rumunii, Wielkiej Brytanii, USA i Nepalu. W całej Polsce mamy już około 400 organizatorów, którzy przynajmniej raz zaangażowali się w wydarzenie. We wszystkich rajdach wzięło dotychczas udział prawie 50 tysięcy osób.

W tym roku w Świdnicy Odjazdowy Bibliotekarz organizowany był po raz drugi. Uczestnicy rajdu wspólnie zgromadzili się w Parku Centralnym, gdzie w sobotni poranek odbyło się symboliczne otwarcie plenerowej budki na książki, po czym bibliotekarze wraz z czytelnikami wyruszyli na dwóch kółkach w trasę „Odjazdowego Bibliotekarza”. Tym razem wiodła ona przez Bystrzycę Dolną, aż do Burkatowa. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwała policja, straż miejska oraz wolontariusze z PCK Świdnica.

W Burkatowie, podczas odjazdowego pikniku, na czytelników czekała moc atrakcji. Burkatów to wspaniała miejscowość o bogatej historii związanej z wojną siedmioletnią, którą uczestnicy rajdu mieli możliwość poznać podczas gry terenowej wokół stawu. Nie zabrakło strefy do odpoczynku i zabawy. Dużo emocji wzbudził turniej w dwa ognie – bibliotekarze kontra czytelnicy. Podczas przeciągania liny jak zawsze odezwał się zew rywalizacji i integracja pokoleń. Rajdowi towarzyszyła również akcja bookcrossingu. Był czas na słodki poczęstunek przygotowany przez bibliotekarzy oraz wspólne grillowanie. Piknik zakończyliśmy wspólnym zdjęciem i wyruszyliśmy w drogę powrotną do Świdnicy.

Gorąco dziękujemy wszystkim „pozytywnie odjazdowym” uczestnikom rajdu za wytrwałość i super zabawę. Bardzo cieszymy się z tak dużego zainteresowania akcją wśród naszych czytelników. Do zobaczenia na rowerowo – czytelniczych ścieżkach !!!

Zapraszamy do fotogalerii:

Fot. Marta Wojciechowska, Katarzyna Drozd