W piątkowy wieczór, na miłośników dobrej literatury czekała nie lada gratka. A to za sprawą laureata Literackiej Nagrody Nike, Radka Raka, który był gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy.

Autor swe pierwsze kroki stawiał pisząc opowiadania i fanfiki, a oficjalnie zadebiutował w 2014 r., książką „Kocham Cię, Lilith”. Następnie ukazało się „Puste niebo”, docenione Nagrodą Literacką im. Jerzego Żuławskiego. Wydarzeniem, które przyniosło Radkowi Rakowi prawdziwy rozgłos, było otrzymanie przez niego w 2020 r. Literackiej Nagrody Nike za powieść „Baśń o wężowym sercu, albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”. Najnowszą pozycją w dorobku twórczym pisarza jest „Agla. Alef” – pierwsza część trylogii, utrzymana w gatunku fantastyki.

Przybyłych gości przywitała Ewa Cuban, dyrektor MBP w Świdnicy. Podczas spotkania, które prowadziła Anna Podbielska, kierownik Filii 2 MBP, Radek Rak opowiadał o swych literackich pasjach, o własnych sukcesach i wynikających z tego perypetiach w jego pracy jako lekarz weterynarii, a także o życiowych priorytetach. Czytelnicy mogli usłyszeć o cudzie holometabolii, który stał się dla twórczości autora niemałą inspiracją. Pisarz podzielił się także przemyśleniami na temat gnozy, refleksjami o podróżach, zarówno tych czysto fizycznych jak i psychologiczno-duchowych.

W czasie spotkania nie zabrakło dowcipnych anegdot, głównie o … kotach, a na pytanie prowadzącej, czego autor sam sobie życzy, odpowiedział: „żeby nic się nie działo”. Był też czas na rozmowy z czytelnikami oraz autografy. Spotkanie autorskie z Radkiem Rakiem było jednym z wydarzeń w świdnickiej Bibliotece, w ramach świętowania Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.