8 maja w naszej bibliotece odbyło się wyjątkowe spotkanie z Agnieszką Dobkiewicz, świdniczanką, dziennikarką, reportażystką, autorką książek „Dziewczyny z Gross-Rosen”, zawierających historie więźniarek obozu oraz „Małej Norymbergi” – opowieści o katach z Gross-Rosen, sądzonych w świdnickim Sądzie Okręgowym i ich ofiarach.

Spotkanie było połączone z otwarciem wystawy „Listy do Sali: Życie młodej kobiety w nazistowskich obozach pracy” przygotowanej przez New York Public Library w 2006 roku. Jej polską wersję stworzyło Żydowskie Muzeum Galicja.

Wystawa prezentuje historię Sali Garncarz, która jako nastolatka trafiła do obozów pracy Schmelta, a następnie do jednej z filii kobiecych podlegających pod obóz koncentracyjny KL Gross-Rosen.

Agnieszka Dobkiewicz przyznała, że historia Sali miała znaleźć się w „Dziewczynach z Gross-Rosen ”, ale gdy okazało się, że dziewczynie została poświęcona wystawa „Listy do Sali: Życie młodej kobiety w nazistowskich obozach pracy”, zrezygnowała z tego zamiaru. Postanowiła, że umieści losy innej kobiety, ponieważ pamięć o Sali została już zachowana.

Sali, młodziutka dziewczyna, która trafiła do jednej z filii Gross-Rosen, miała stać się bohaterką mojej książki. Ostatecznie tak się jednak nie stało, ale dzięki niej trafiłam do Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie, gdzie pan dyrektor Jakub Nowakowski i jego zastępca Tomasz Strug opowiedzieli mi o niesamowitej wystawie, którą placówka pokazywała jakiś czas temu. Już wtedy pojawił się pomysł, by „Listy do Sali” sprowadzić na Dolny Śląsk  – mówiła Agnieszka Dobkiewicz. I naturalnie pierwszym miejscem musiała być świdnicka biblioteka.
Spotkanie poprowadził świdnicki bibliotekarz – Robert Staniszewski.