Od lat Łukasz Kazek zabiera mieszkańców naszego regionu w historyczną podróż, odkrywając z pieczołowitą dokładnością czasy, których nie wolno nam nigdy zapomnieć.

W piątek, z Łukaszem Kazkiem – dziennikarzem, historykiem, popularyzatorem historii, autorem książek i programów telewizyjnych o treści historycznej, odbyły się dwa spotkania.

Do południa nasz gość spotkał się w bibliotece z młodzieżą z Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz z II Liceum Ogólnokształcącego. Łukasz Kazek zachęcał młodzież do odkrywania historii, opowiadał o pasji odkrywania, o swojej pracy oraz o programie historycznym, który tworzy na kanale You Tube „History Story”.

Łukasz Kazek udzielił także wywiadu podopiecznym Warsztatów Terapii Zajęciowej w Mokrzeszowie, którzy od 2020 r. prowadzą audycje na portalu radiosovo.pl

Ponieważ zainteresowanie spotkaniem z Łukaszem Kazkiem było ogromne, dlatego też po południu, dzięki uprzejmości Starostwa Powiatowego oraz I Liceum Ogólnokształcącego, wspólnie z gościem przenieśliśmy się do Auli Widowiskowej przy I LO.

Osią spotkania był program historyczny stworzony przez Łukasza Kazka na kanale You Tube „History Story”, w którym raz w tygodniu publikowane są odcinki kolejnych programów popularno-historycznych tworzonych przez dziennikarza.

Podziemia Dolnego Śląska, zagadki kompleksu Riese, tajemnice które skrywają ludzie, poniemieckie depozyty i wciąż nie wyjaśnione zagadki II wojny światowej. Skrzętnie skrywane tajemnice pół bitewnych, opuszczone pałace i dwory, poniemieckie wsie i grobowce, relacje byłych niemieckich mieszkańców Dolnego Śląska. Ostatni żyjący świadkowie II wojny światowej. Udało nam się jako pierwszej ekipie dotrzeć np. do skarbca Rzeszy, który stworzony został w jednym z hoteli na terenie Wrocławia. To tam w depozytach składano ogromne ilości złota czy biżuterii a później wywożono na teren Niemiec, wraz z nalotem Sowietów. Moja praca to także spotkania z ludzką przeszłością, dramatami, tragediami – mówił Łukasz Kazek.

Podczas piątkowego spotkania nie zabrakło również pytań od licznie zgromadzonej widowni, a także pamiątkowych zdjęć i autografów składanych w książkach napisanych przez Łukasz Kazka.

Spotkanie poprowadził Robert Staniszewski.