Prawdziwe tłumy pasjonatów literatury pojawiły się w czwartkowy wieczór w bibliotece na spotkaniu Świdnickie „Frazy, organizowanym przy współpracy z redakcją kwartalnika FRAZY.

Antoni i Iwona Matuszkiewiczowie, Karol Maliszewski, Tomasz Hrynacz, Adam Lizakowski, Helena Semenetz, Tamara Hebes, to tylko niektórzy bohaterowie dwóch wydań kwartalnika z 2019 i 2022 roku, nawiązujących do Świdnicy. Spotkanie w mistrzowski sposób poprowadziła Magdalena Rabizo Birek – redaktor naczelna kwartalnika, który wychodzi w Rzeszowie już od 1991 roku i jest literacko-artystyczno-naukową wizytówką Rzeszowa i Podkarpacia w Polsce i na świecie.

Początek spotkania to piękne wspomnienia o Danucie Saul Kawce – bohaterce Frazy z 2019 roku. Bratanica, także Danuta, opowiadała o swoich relacjach z ciocią, o porozumiewaniu się z nią za pomocą spojrzenia. O tym, że misją Danuty Saul Kawki było wyszukiwanie osób, które w różny sposób były wykluczane ze społeczeństwa, opiekowanie się nimi i zabieranie w ich imieniu głosu. Jednocześnie nawiązała do prowadzącej spotkanie, pani Magdaleny Rabizo Birek, znajdując wspólny mianownik z jej ciocią. Pani Magda, podobnie jak Danuta Saul Kawka przygarnia we Frazie wiele osób, jest przepełniona empatią, robi wszystko łącznie ze znajdowaniem środków na wydawanie kwartalnika, by inni mogli korzystać z zawartej w nim literatury.

Kolejno o rozpoczęciu swojej przygody z kwartalnikiem opowiadali Karol Maliszewski, który na koniec przeczytał wiersze Danuty Saul Kawki. Antoni Matuszkiewicz przyjechał ze swoim najnowszym wydaniem i odczytał jego fragmenty, podobnie jak Tamara Hebes – świdnicki pisarz publikujący swoje teksty we Frazie.

O swoich początkach z Frazą opowiadał Tomasz Hrynacz, świdnicki poeta, jeden z głównych bohaterów numeru z 2022 roku, z racji okrągłego jubileuszu urodzin. Podzielił swoje życie na dwie części – czytelniczą, kiedy marzył o publikacji swojego pierwszego wiersza w kwartalniku i tą, kiedy już zaczął do niej pisać. A trwa to nieprzerwanie od 25 lat. Każda publikacja jest dla niego wielkim wydarzeniem. Samo zamieszczenie biogramu było dla niego bardzo nobilitujące.

Kolejny gość – Adam Lizakowski opowiedział o swojej emigracji, życiu w Stanach i powiązaniu z Frazą od momentu kiedy wrócił do Polski, czyli od 2016 roku. Pani Iwona Matuszkiewicz, która debiutowała jako prozaiczka, a jak podkreśliła za swój debiut uważa felietony w jednym z lokalnych tygodników – w Wiadomościach Świdnickich, odczytała fragmenty swojej książki „Praskie odpryski” o – jak podkreśliła prowadząca spotkanie – czeskich przygodach pani Iwony Matuszkiewicz. Pani Matuszkiewicz wspomniała także postać znakomitego człowieka, polonisty Zdzisława Grześkowiaka, któremu bardzo wiele zawdzięcza i dzięki któremu w dużej mierze została ukształtowana.

Spotkanie, które trwało blisko trzy godziny, pokazało jak bardzo są potrzebne spotkania pod znakiem literatury i jak bogate mamy lokalne środowisko artystów, którzy wciąż wydają i chcą się spotykać z żywym czytelnikiem.

Wśród zaproszonych gości była także pani Krystyna Walc – prezes Stowarzyszenia Literacko Artystycznego FRAZA, wydającego kwartalniki. Pani prezes opowiedziała o działalności stowarzyszenia, pracy przy tworzeniu Frazy, zdobywaniu środków i zapraszaniu kolejnych artystów do publikacji swoich tekstów. Praca niełatwa, ale najważniejsza w niej jest pasja, której nie brakuje nikomu z członków Stowarzyszenia.