Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy oraz redakcja kwartalnika literacko-artystycznego „Fraza” zapraszają 23 lutego (czwartek) 2023 roku o godzinie 17.00 do MBP w Świdnicy na spotkanie Świdnickie „Frazy”.

W programie promocja dwóch świdnickich numerów „Frazy” – najnowszego numeru kwartalnika (2022, nr 1–4) oraz archiwalnego (2019, nr 4). W spotkaniu udział wezmą główni bohaterowie obu numerów pisma (m.in. Tomasz Hrynacz, Tamara Hebes, Adam Lizakowski, Karol Maliszewski, Antoni i Iwona Matuszkiewiczowie). Spotkanie poprowadzi redaktorka naczelna „Frazy” prof. Magdalena Rabizo-Birek.

Informacje o spotkaniu

Kwartalnik literacko-artystyczny „Fraza” wychodzi w Rzeszowie od ponad 30 lat i jest literacko-artystyczno-naukową wizytówką Rzeszowa i Podkarpacia w Polsce i na świecie, gdzie dociera przez publikacje twórców z polskiej diaspory i bogaty dział przekładowy. W numerze ostatnim (2022, nr 1–4) po raz pierwszy w historii „Frazy” i unikatowy na skalę ogólnopolską zaprezentowana została literatura grecka XX i XXI wieku (m.in. poezja i proza jej klasyków: Liwaditisa, Ritsosa, Seferisa, Theotokisa, teksty krytycznoliterackie i naukowe). Ponadto opublikowano blok tekstów ukraińskich: wiersze i nową prozę Jurija Andruchowycza, rozmowę z nim i eseje o jego twórczości w związku z przyznaniem mu w czerwcu 2022 roku doktoratu honoris causa Uniwersytetu Rzeszowskiego, wiersze klasyka poezji ukraińskiej Pawło Tyczyny i współczesnej poetki i reżyserki Iryny Ciłyk. Jednym z głównych bohaterów tego numeru jest z racji okrągłego jubileuszu urodzin – poeta ze Świdnicy Tomasz Hrynacz, o którego twórczości piszą Tamara Hebes i Karol Maliszewski. Na spotkaniu przypomniany zostanie także archiwalny, czwarty numer „Frazy” z 2019 roku, którego zaplanowaną już promocję w Świdnicy w kwietniu 2020 roku uniemożliwiła pandemia covid. Bohaterami tamtego numeru byli także inni świdniccy i dolnośląscy pisarze i pisarki: Danuta Saul-Kawka, Barbara Elmanowska, Wojciech Koryciński, Antoni i Iwona Matuszkiewiczowie, Helena Semenetz, Marzena Bryksa, Marta Hożewska.

MAGDALENA RABIZO-BIREK

Literaturoznawczyni, profesorka Uniwersytetu Rzeszowskiego, krytyczka literacka, krytyczka sztuki, od 1998 roku redaktorka naczelna kwartalnika literacko-artystycznego „Fraza”, członkini Komitetu Nauk o Literaturze PAN, przewodnicząca jury Konkursu na recenzję literacką im. Tymoteusza Karpowicza, członkini jury Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, współpracuje z Festiwalem Góry Literatury w Nowej Rudzie. Pomysłodawczyni i współredaktorka pierwszych monografii zbiorowych o twórczości: Janusza Szubera (2008), Olgi Tokarczuk (2013), Andrzeja Stasiuka (2018) i Tomasza Różyckiego (2019). Autorka książek: Czytanie obrazów. Teksty o sztuce z lat 19911996 (1997), Między mitem a historią. Twórczość Włodzimierza Odojewskiego (2002), Józef Mehoffer. Artysta dwóch epok (2010, współautor Józef Ambrozowicz) oraz Romantyczni i współcześni. Formy obecności romantyzmu w polskiej literaturze współczesnej (2012). Laureatka Nagrody Fundacji W. i N. Turzańskich (Toronto 2006). Mieszka w Rzeszowie i Jedlinie-Zdroju.