15.02.2023 r. w naszej bibliotece odbyły się rodzinne warsztaty detektywistyczne oraz spotkanie autorskie z Mają Strzałkowską autorką książek dla dzieci o Julce i Szpulce.
Poprzez twórcze działania i nieszablonowe pytania uczestnicy wcielili się w detektywów, którzy wyruszyli na poszukiwania tropów i ukrytych wskazówek w bibliotece. Po nitce do … Szpulki.
Było kreatywnie, emocjonalnie, artystycznie, edukacyjnie po prostu wspaniale !

Maja Strzałkowska, mama dwójki cudownych dzieci, autorka książki dla dzieci „Julka i Szpulka. Sprawa zaginięcia Lulu”, mieszkanka Rumi. Twierdzi, że wszystkie dzieci są cudowne – każde ma swój własny charakter, własne możliwości i ograniczenia oraz własne tempo rozwoju. Jako mama zmaga się, jak każdy inny rodzic, z wychowaniem swoich dzieci. Inspiracją do powstania pierwszej książki (a planowana jest seria i to pokaźna, bo autorka deklaruje 20 tytułów!) jest jej córka. Pewnego wieczoru, po wyjątkowo paskudnym napadzie złości, opowiedziała córce historię o pewnej dziewczynce, która musiała radzić sobie ze swoją bezradnością i złością. Wtedy właśnie narodziła się Julka i Szpulka. Szpulka to dziwny stworek – kłębek nerwów Julki – którego nitki reagują na emocje dziewczynki. Gdy Julka się złości – Szpulka się jeży, gdy Julka jest smutna, Szpulce opadają nitki. Razem starają się zrozumieć problemy Julki i wspólnie poszukiwać rozwiązań. Tak narodził się pomysł na pierwszą książkę „Julka i Szpulka. Sprawa zaginięcia Lulu”, na książkę detektywistyczną i interaktywną.