3 lutego w bibliotece odbył się wernisaż, a następnie spotkanie autorskie z Krzysztofem Polaczenko – artystą, który od ponad dwudziestu lat zajmuje się malarstwem, muzyką i pisaniem.

Uczestnicy spotkania mogli posłuchać o twórczości pana Krzysztofa i przyjrzeć się jej w naszej bibliotece. Wszystko przy akompaniamencie muzyki, także jego autorstwa.

Prowadzący spotkanie, Andrzej Protasiuk najpierw skupił się na rozmowie o malarstwie, obiektach i źródłach inspiracji prac artysty, o idolu w osobie Jacka Malczewskiego a także technice przedstawiania rzeczywistości w bardzo surrealistyczny sposób. Następnie rozmowa przeszła na promowaną książkę – poetycki kryminał grozy „Mniedźwiedzi głos”.

Krzysztof Polaczenko, dla którego wzorem jest Bruno Schulz czy nasz polski artysta Tomasz Stańko zastosował różne sposoby narracji przenosząc wiele elementów z codziennego życia do fabuły książki. Autor odczytał fragmenty wątków poetyckich, stanowiących zasadniczą część jego dzieła. Całe spotkanie dopełniała muzyka w tle, także autorstwa Krzysztofa Polaczenki. Widownia żywo dyskutowała o obecnym środowisku literackim, także świdnickim, o odbiorcach twórczości artysty i sposobie tworzenia przez niego prac, zarówno malarskich, powieści jak i muzyki. Na koniec nie mogło zabraknąć pamiątkowych wpisów do książek oraz wspólnych zdjęć. Jak podkreślali wychodzący ze spotkania czytelnicy wieczór był bardzo klimatyczny, pełny rozmów o literaturze i sztuce oraz o znaczeniu twórczości i osobistych spotkań w obecnym szybkim i medialnym świecie.

Wystawa prac Krzysztofa Polaczenki będzie prezentowana w bibliotece do końca lutego. Zapraszamy.