Otwarcie nowych siedzib filii nr 2 i 3, uroczyste obchody 75-lecia istnienia, plejada znakomitych gości oraz niezliczona ilość wydarzeń mających na celu jedno – popularyzację czytelnictwa. W telegraficznym skrócie przedstawiamy dwanaście najważniejszych wydarzeń w 2022 roku, w naszej bibliotece.

W 2022 roku biblioteka obchodziła jubileusz 75-lecia. 10 czerwca zostały wręczone statuetki „Przyjaciela Biblioteki” osobom i instytucjom, które w szczególny sposób są związane z instytucją, współpracują z nią, wspierają i kibicują jej działaniom. Odbyły się także obchody 15-lecia Ogólnopolskiej Biesiady Literackiej, podczas których wręczono nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie na Autorską Książkę Literacką – Świdnica 2022. Laureatką edycji została Joanna Sarnecka, autorka książki „Dawno temu teraz”.

Setki uśmiechniętych twarzy, kolejki do pokoju zagadek oraz do dżungli, gdzie najmłodsi mogli poczuć
powieść. Do tego warsztaty plastyczne, komputerowe, gry, zabawy, rodzinna strefa Amazona, warsztaty plastyczne z Joanną Zagner-Kołat oraz spotkanie autorskie z Karoliną Korwin Piotrowską oraz dr Katarzyną
Kasią – to tylko ułamek atrakcji zafundowanych przez bibliotekarzy podczas Nocy Bibliotek.

Za nami 8. edycja wydarzenia Festiwalu Góry Literatury, a biblioteka po raz drugi dołączyła do jego współorganizatorów. W pierwszym dniu do Świdnicy zawitała Karolina Korwin Piotrowska, Małgorzata Lebda i Urszula Zajączkowska. Drugi dzień rozpoczął się spotkaniem z Piotrem Siemionem, autorem „Bella, ciao”, następnie licznie zgromadzona publiczność powitała słynną, polską reżyserkę Agnieszkę Holland. Kolejne spotkanie z Lechem Molińskim i Jerzym Wypychem poprowadził Jan Pelczar, a całość zwieńczył pokaz plenerowy filmu „Wszystko dla mojej matki”.

Po ponad dwuletniej przerwie, spowodowanej głównie pandemią, w lipcu 2022 r. biblioteka wznowiła
działalność filii w szpitalu Latawiec.
Jest to jedno z najstarszych miejsc utworzonych poza siedzibą główną, co było odpowiedzią na zapotrzebowanie coraz większego kręgu czytelników. W 1952 r. powstał punkt biblioteczny, by chorym dostarczać lekturę bezpośrednio do łóżek. Dwanaście lat później w 1967 r. punkt ten, na mocy porozumienia, przekształcono w trzecią pełnoetatową filię, która istnieje do dzisiaj. Lokal został wyremontowany, odświeżono i uzupełniono księgozbiór i dołączono go do systemu komputerowego ALEPH obsługującego całą bibliotekę. Z księgozbioru filii mogą korzystać pacjenci szpitala, a także jego personel.

Otwarcie nowej siedziby Filii nr 2 – filia powstała w 1970 roku i pierwszą siedzibę miała przy ulicy Zamenhofa, następnie została przeniesiona do lokalu przylegającego do dawnej Szkoły Podstawowej nr 16, później Gimnazjum nr 1 (1998 r.). Gdy podjęto decyzję o nowej lokalizacji, filia została kolejno przenoszona: w lipcu 2018 r. do tymczasowej siedziby w Szkole Podstawowej nr 2 przy ulicy Ofiar Oświęcimskich 30, następnie we wrześniu 2020 r. w kolejne tymczasowe miejsce, przy ul. Mieczysława Kozara-Słobódzkiego 21, by od 15 listopada zyskać nową siedzibę przy ul. Mieczysława Kozara-Słobódzkiego 19/1.

Żywa Biblioteka – Świdnica 2022 zorganizowana w ramach międzynarodowego projektu edukacyjnego,
który został zapoczątkowany w Danii, a obecnie działa w 70 krajach, w tym w 40 miastach w Polsce. Żywa Biblioteka posługuje się językiem biblioteki, by umożliwić rozmowy, które mogą pozytywnie wpłynąć na postawy i zachowania ludzi w stosunku do tych osób w naszych społecznościach, które są zagrożone wykluczeniem i marginalizacją ze względu na pochodzenie, kolor skóry, przekonania, orientację seksualną, zawód, religię. Podobnie jak w prawdziwej bibliotece, czytelnik/czytelniczka Żywej Biblioteki mógł wybrać jeden z tytułów „Żywej Książki”. Różnica polegała na tym, że książkami byli ludzie, a zamiast czytania była rozmowa.

Biblioteka dołączyła do projektu „Odjazdowy Bibliotekarz”, który w Świdnicy był organizowany po
raz pierwszy. Uczestnicy rajdu wspólnie wyruszyli ze skweru przy ulicy Wałowej, by dojechać do dawnej
siedziby rodu Wierzbnów na szczycie „Skałki” w miejscowości Wierzbna (gmina Żarów). To wspaniała miejscowość o bogatej historii, którą uczestnicy rajdu mieli możliwość poznać podczas wspólnego spaceru po dawnych obiektach związanych z Cystersami i nie tylko. Nie zabrakło strefy do odpoczynku i zabawy. Piknik zwieńczyło wspólne ognisko.

Podczas tegorocznych poranków z wakacyjnej oferty biblioteki korzystali zarówno mieszkańcy naszego miasta, jak i osoby narodowości ukraińskiej. To cykliczne wydarzenie niewykluczające żadnej grupy
społecznej, zachęcające do wyjścia z domu i wspólnej integracji poprzez kreatywną zabawę.

W 2022 r. z inicjatywy biblioteki powstał mural poświęcony Urszuli Kozłowskiej. – Ula to była piękna osoba, która umiała się szczerze cieszyć sukcesami innych osób – mówiła zaproszona na uroczystości Agnieszka Frączek – autorka książek dla najmłodszych, przyjaciółka Uli Kozłowskiej.

W 2022 r. biblioteka gościła wielu literatów oraz artystów z innych dziedzin sztuki, m.in.: Karola Maliszewskiego, Kamilę Paradowską, Barbarę Elmanowską, Maksymiliana Wnęka, Mariusza Barcickiego,
Teresę Podębską-Abt, Kamila Abta, Joannę Bucholc-Żak, Tomasza Terlikowskiego, Mariusza Buczmę, Marka Michalaka, Grzegorza Wołoszyna, Jacka Fedorowicza, Karolinę Korwin Piotrowską, Agnieszkę Holland, Małgorzatę Lebdę, Urszulę Zajączkowską, Piotra Siemiona, Lecha Molińskiego, Jerzego Wypycha, Stanisława Sławomira Nicieję oraz Adama Lizakowskiego.

W ciągu minionych dwunastu miesięcy odbył się cykl warsztatów pisarskich, których zwieńczeniem jest
wydanie kolejnej Antologii „Drugie Piętro”.

Działający przy Wypożyczalni Multimediów Klub Gier Planszowych „Kostka” obchodził swoje 5-lecie!