Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Lizakowskim.

Spotkanie odbędzie się 9 grudnia 2022 r. o godzinie 18.00 w Sali Cysterskiej.

Adam Lizakowski (1956) – polsko-amerykański poeta, fotograf, tłumacz poezji amerykańskiej m.in. Walta Whitmana, Williama Carlosa Williamsa, Allena Ginsberga, Langstona Hughesa, Carla Sandburga; także z angielskiego przełożył ponad 50 wierszy chińskiego filozofa i poety Lao Tse, oraz wiele wierszy Rumiego. Od wielu lat promotor kultury polskiej za granicą. Studiował na Uniwersytecie Northwestern, gdzie uzyskał tytuł magistra w creative wriitng poetry. Prowadzi warsztaty poetyckie kreatywnego pisania poezji w Jezuickim Ośrodku Milenijnym w Chicago. Współpracuje z amerykańskimi pismami literackimi m.in. z pismem akademickim „Tri Quarterly”.

Mieszkał w Pieszycach i pracował w Zakładowym Domu Kultury „Prządka” na stanowisku instruktora teatralnego. W 1981 w momencie wybuchu stanu wojennego przebywał w Austrii i zdecydował się na emigrację do USA. Mieszkał w San Francisco od 1982 do 1991. Obecnie mieszka w Chicago.

Debiutował w 1980 na łamach warszawskiego „Tygodnika Kulturalnego”. Na emigracji publikował na łamach paryskiej „Kultury”, nowojorskiego „Nowego Dziennika”. Jest członkiem redakcji miesięcznika „Życie Kolorado” wydawanego w Denver w stanie Kolorado. Twórczość jego była tłumaczona na języki: angielski, rosyjski, niemiecki, francuski, litewski, hebrajski, chiński, ukraiński, hiszpański i białoruski.

Współzałożyciel grup poetyckich „Krak” w Los Angeles-San Francisco oraz „Niezapłacony Rent” w Chicago. Redaktor naczelny miesięcznika społeczno-kulturalnego „Razem” wydawanego w San Francisco w latach 1986–1989 i kwartalnika poetyckiego „Dwa Końce Języka” w latach 1993–1996 w Chicago. W Polsce współpracuje z „Zeszytami Poetyckimi” oraz „Rocznikiem Dzierżoniowskim”. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz korespondentem zagranicznym „Rocznika Dzierżoniowskiego”.

Spotkanie odbędzie się w ramach Świdnickiej Kolędy 2022 r.