W środę, 9 listopada w naszej bibliotece odbyło się spotkanie z profesorem Stanisławem Nicieją. Autor zabrał czytelników w sentymentalną podróż do czasów swojej młodości wspominając m.in. naukę w jednym ze świdnickich liceów.

Stanisław Nicieja urodził się w Strzegomiu gdzie ukończył szkołę podstawową. Uczęszczał do Liceum Pedagogicznego w Świdnicy, a następnie ukończył studia historyczne w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu, gdzie finalnie rozpoczął pracę. Zajmował się wówczas bardzo aktywną działalnością publicystyczną w zakresie popularyzacji historii. 

Opublikował ponad 30 książek, w tym właśnie „Kresową Atlantydę” wydawanej w tomach, w których autor pieczołowicie odkrywa przez czytelnikami świat zapomnianych Kresów Wschodnich. Prof. Stanisław Nicieja z wielkim talentem narracyjnym i w oparciu o znakomitą ikonografię kreśli w poszczególnych tomach barwną historię i mitologię miejscowości utraconych przez Polskę na wschodzie po 1945 roku.

W trakcie spotkania autor powracał do czasów młodości spędzonej podczas nauki w Liceum Pedagogicznym, w którym jak sam podkreślał, znalazł najlepszych nauczycieli, którzy mieli ogromny wpływ na jego przyszłość.

Spotkanie autorskie zorganizowali: Związek Harcerstwa Polskiego – Hufiec w Świdnicy oraz Dyskusyjny Klub Książki „Melina Literacka”, działający przy Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Kamila Norwida w Świdnicy.

Zdjęcia: Marta Wojciechowska