Do połowy września w gmachu biblioteki można obejrzeć wystawę „Ukraina w ogniu – Gdzie jesteś cywilizowany świecie”. Zdjęcia uznanego fotoreportera Macieja Stanika, obrazują krwawą wojnę, rozpacz i bohaterski opór naszych wschodnich sąsiadów.

Maciej Stanik wychował się Łodzi. Swoją pracę jako fotoreporter zaczynał 2008 roku w jednej z lokalnych gazet koncernu Polska Press. Na początku 2016 roku przeszedł na freelance. Obecnie współpracuje z redakcjami, m. in. Natemat.pl czy Wirtualną Polską. Od 2019 roku tworzy materiały ze stref kryzysowych. Specjalizuje się w reportażach społecznych. Odwiedził takie kraje jak Wenezuela, Syria, Afganistan, Zambia czy Górski Karabach. Otrzymał pierwsza nagrodę za fotoreportaż z wojny w Górskim Karabachu przyznawaną przez Stowarzyszenie Fotoreporterów oraz zdobył drugie miejsce w kategorii życie codzienne w konkursie Grand Press Photo za reportaż o życiu uzależnionych od heroiny w Afganistanie. Był nominowany do nagrody „Fotoreporter Roku 2020” oraz Nagrody im. Krzysztofa Millera.

 Maćka nie ma z nami tutaj, bo cały czas jest na Ukrainie i tworzy nie tylko zdjęcia, ale również filmy dla BBC. Fotografie z wystawy obrazują olbrzymi dramat i tragedię wojny. Podkreślę, że zdjęcia, które możemy tutaj obejrzeć są według autora delikatne. Fotografie przedstawiające ogrom dramatu i tragedii decyzją Maćka nie zostały dotychczas nigdzie opublikowane – mówił Sławomir Grzanek, prezes Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego.