Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy zaprasza na recital literacko-muzyczny w dialogu sztuk.

Tematem spotkania będzie szeroko rozumiany temat migracji. Migracje w sensie dosłownym, fizycznym, ale też duchowym, emocjonalnym, kulturowym. Można bowiem wędrować na rozmaite sposoby, podróżować, podziwiać miasta i przyrodę, analizować siebie, zgłębiać własne wnętrze, poznawać Innego, przepadać w dziełach sztuki i uczuciach.

W tym wyjątkowy wieczorze wystąpią Teresa Podemska-Abt, Kamil Abt i Barbara Elmanowska. Temat migracji będzie lejtmotywem prezentowanych utworów, poezji, fragmentów prozy i kompozycji muzycznych. To przewrotny dialog, w którym dzieło sztuki odpowiada na drugie, czasem są kompatybilne, by za chwilę się poróżnić i ponownie wejść w dialog.

Recital odbędzie się 1 kwietnia 2022 r., w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy, o godzinie 18.00.

Teresa Podemska–Abt jest doktorem filozofii w zakresie literatury: absolwentką uniwersytetów: Wrocławskiego, Adelajdzkiego i Południowej Australii. Jako pisarka, teoretyk, krytyk i socjolog literatury oraz socjolog edukacji tworzy w wielu literackich i nieliterackich gatunkach, a także tłumaczy z literatury aborygeńskiej. Mieszka w Australii od ponad 40 lat. Polskę odwiedza często, ponieważ pracuje na zaprzyjaźnionych uniwersytetach i współpracuje ze środowiskiem literackim i wydawniczym. Zajmuje się badawczo i pisarsko migracją i wielokulturowością australijską. Jej wiersze i prace publikowane są w wielu czasopismach, m.in. Postscriptum Polonistyczne, Rozmowy o Komunikacji, Text Matters, Culture–History–Globalisation, Odra, Tygiel Kultury, Czas Kultury, Poezja dzisiaj, Metafora Współczesności, Poetrix, itd. oraz w wielu ważnych dla polskiej i polonijnej kultury periodykach internetowych: Kobieta 50 plus, Polska Canada, Culture Avenue, Puls Polonii, Przegląd Australijski, itd.

Książki: Składam człowieka, Spaces of literary Wor(l)ds and Reality: Interpretation and Reception of Aboriginal Literature, Świat Tubylców Australijskich, Żywe Sny, Spoza Raju, Pomieszały mi się Światy.
Antologie, w których znajdują się utwory pisarki to m.in. On Life’s Path, Contemporary Poetry. An Anthology of Present Day Best Poems, Metafora Współczesności, Pomosty, Zielona zima, Poezja dzisiaj, Love cards, itd.

Pisze po angielsku i po polsku. Jej wiersze i eseistyka były (i są) prezentowane przez Australian National ABC i Ethnic Radio, a wiele jej utworów tworzy scenariusze przedstawień i recitali poetyckich w Australii, Polsce, Niemczech, Francji. Jej ostatni scenariusz poetycki – bo Miłość to jest Wariatka – emitowany jest obecnie w odcinkach w radio ABC, PBA Adelaide, Australia.

W roku 2022 Teresa otrzymała Nagrodę Josepha Conrada, za twórczość i pracę akademicką. Pośród wielu innych nagród są tak znaczące jak Australia Council for The Arts Award, ArtSA Award, Australian Postgraduate Award. Teresa jest też laureatką konkursów poetyckich w Polsce.

Afiliacje: The Australian Institute of Aboriginal and Torres Strait (AIATSIS), SA Writer’s Centre, International PEN.

Barbara Elmanowska – ur. 1981 roku, poetka, doktor nauk humanistycznych. Autorka tomików poetyckich: „Tę drogerię mam po drodze” (Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Wrocław 2009), którego wydanie było nagrodą w konkursie na książkowy debiut poetycki oraz „Próby generalne” (Mamiko, Nowa Ruda 2014). W 2015 roku na Uniwersytecie Wrocławskim obroniła rozprawę doktorską „Tekst i widmo. O dziennikach z obozów koncentracyjnych”. W 2016 roku wydała książkę „Czarny pegaz”, pierwszy powojenny przewodnik szlakiem artystów pochowanych w Świdnicy (MBP Świdnica). W 2019 zbiór reportaży „Świdnicki szlak kobiet (MBP Świdnica). Laureatka indywidualnej nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej przyznawanej przez Prezydenta Miasta Świdnicy.

Kamil Abt – australijski gitarzysta polskiego pochodzenia – kompozytor, aranżer, lider zespołów, absolwent prestiżowej australijskiej akademii muzycznej – the Elder Conservatorium of Music – występuje międzynarodowo na scenie od dwudziestu lat; między innymi w Australii, Japonii i Europie. Karierę muzyczną zaczął w Australii w kwintecie hardbopowym Steva Mooneya, “Fifth House”. Tam także założył i prowadził grupy: Mosholu Parkway, Jazzyowski i SpeciaL K. Współpracował z Adamem Pagem, Danielem J. Rossem i Johnem Wilsonem. W Japonii występował między innymi w zespole słynnego japońskiego saksofonisty Hiroshi’ego Yaginuma, oraz w kwartecie Atsushi’ego Matsunaga, jednocześnie prowadząć także swój kwartet. Występował także w klubach jazzowych we Francji i Hiszpanii. W 2013, jako leader, roku wydał pierwszą płytę własnych kompozycji autorskich zatytułowaną „Smokin’ It Up” i wydaną przez Bad Marketing Sync. Records. Rok później, nagrał płytę interpretacji mniej znanych standardów jazzowych pod tytułem „Kung Fu Jazz”. Od 2014r mieszka w Polsce gdzie współpracuje z takimi wybitnymi polskimi muzykami jak Andrzej Michalak, Anna Rejda, Przemysław Michalak oraz Piotr Szwec. W 2016r, wraz z Anną Rejda, występował na międzynarodowym festiwalu jazzowym Hałda Jazz. W 2018r z Anną Rejda wydał płytę pod tytułem „Osobliwości”; tygiel autorskich utworów, inspiracji, przeżyć, ludzi i sytuacji jakie napotkali na swojej drodze. Współpracuje również z Teatrem Pieśń Kozła (spektakl „Anty-gone: Triptych), oraz z teatrem muzycznym Capitol we Wrocławiu (spektakl „Bohater”). Jest autorem projektu „Salsa+jazz” i współautorem projektów „Chopin w barwach jazzu”, oraz „Polskie piosenki przedwojenne i my współcześni”.

Zapraszamy!