27 stycznia 2022 r., w czwartkowe popołudnie Miejska Biblioteka Publiczna zaprosiła na spotkanie promujące antologię Drugie Piętro będącą efektem warsztatów pisarskich organizowanych przez bibliotekę.

Spotkanie poprowadziła Barbara Elmanowska, opiekunka i koordynatorka warsztatów, która też ostatecznie czuwa nad kształtem powarsztatowej antologii. Gościem spotkania był świdnicki poeta (autor wierszy, bo tak woli jak się o nim mówi) – Tomasz Hrynacz. Rozmowa dotyczyła warsztatu pisarskiego i pracy nad tekstem. Godzinami mogę słuchać opowieści Tomasza o pisaniu. Jest to bowiem wyjątkowo wnikliwa refleksja, a co za tym idzie szalenie inspirująca – mówi Barbara Elmanowska. Pan Tomasz gratulował uczestniczącym w spotkaniu autorom antologii. Cieszył się, że można spotkać się w lokalnym gronie i porozmawiać o poezji, której coraz mniej w codzienności. Jeżeli chcesz kupić jakąś poezję, to nie wchodź do księgarni czy nawet Empiku, gdzie wydaje się, że jest wszystko – mówił. Zostaje nam kontakt z wydawnictwami i elektroniczna wysyłka, ale jak to się ma do tego, że przed zakupem najwspanialsze jest wzięcie książki do ręki i poobcowanie z nią.

Na spotkaniu każdy z autorów miał możliwość zaprezentowania wybranego fragmentu swojego utworu, a na zakończenie zorganizowany został Turniej Jednego Wiersza. Jedyną formą uczestnictwa w konkursie było osobiste stawienie się i prezentacja utworu literackiego własnego autorstwa. W konkursie wzięło udział 11 osób. Jednogłośnie jury zdecydowało o zwycięstwie Justyny Nawrockiej, uczestniczce warsztatów i jednej z autorek antologii.

Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze a w międzyczasie goście zostali zaproszeni do poczęstunku – kawy, herbaty i czegoś słodkiego. Zaplanowaliśmy na ten jubileuszowy rok dla biblioteki, bo obchodzimy 75 urodziny, że tak właśnie będą wyglądały u nas spotkania. Goście i uczestnicy wydarzeń oprócz doznań artystycznych będą mogli też przeżyć ucztę dla podniebienia – mówi Ewa Cuban – dyrektor biblioteki.

Antologia Drugie Piętro – 3 tom jest dostępna bezpłatnie w bibliotece. Wszystkich chętnych zapraszamy.