Centralne Muzeum Jeńców Wojennych ma wkład w świdnickie obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości! To za sprawą wystawy czasowej „W krzywym zwierciadle. Jeńcy wojenni w obozach Wehrmachtu”, do której zwiedzania (jak i do innych interesujących wydarzeń kulturalnych, nawiązujących do święta http://bityl.pl/DLSfJ) zachęcają Prezydent Świdnicy i Starosta Świdnicki!

Ekspozycja, opowiadająca o niewoli niemieckiej podczas II wojny światowej satyrycznymi rysunkami jeńców wojennych, jest do końca listopada prezentowana w bibliotece.

Wystawa na holu MBP-wystawa Centralne Muzeum Jeńców Wojennych
FB Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Wystawa, ze względu na użyte środki przekazu – satyryczne rysunki jeńców wojennych – jest odważną próbą świadomego i celowego rejestrowania przez nich obrazu niewoli w krzywym zwierciadle. Ironia wobec siebie i kpina z tych, od których zależała nie tylko wielkość porcji zupy, ale i życie, każą oglądającym przewrotnie zachować powagę wobec zabawnych scen z obozowego życia codziennego, narysowanych często wprawną ręką i mocną kreską, nierzadko dodatkowo pokolorowanych cudem zdobytą kredką.

Na rysunkach widzimy jeńców w rozmaitych sytuacjach: od porannej toalety, przez przygotowywanie posiłku, pracę czy działalność artystyczną, po sen. Wszystkie prace zostały uszeregowane w ośmiu tematycznych działach, z których każdy jest opatrzony wstępem w językach polskim i angielskim.