Po Żarowie, Sobótce i Strzegomiu także widzowie w Świdnicy mieli okazję obejrzeć niezwykłe wydarzenie multimedialne 3836 LEM przygotowane przez świdniczanina, Dariusza Miziarskiego. Organizatorami dzisiejszego widowiska była Miejska Biblioteka Publiczna im. C. K. Norwida w Świdnicy oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza.

–Witam wszystkich serdecznie w imieniu organizatorów dzisiejszego wydarzenia multimedialnego, 3836 Lem w końcu wylądował w Świdnicy. Witam pana dyrektora, gospodarza I Liceum Ogólnokształcącego. Miejska Biblioteka Publiczna dołączyła do organizacji, a patronat honorowy objął Urząd Miasta Świdnica oraz Starostwo Powiatowe w Świdnicy – mówiła dziś w sali widowiskowej I Liceum Ogólnoksztłacącego, Ewa Cuban, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy.

Podczas wydarzenia w interesującej formie zostały zaprezentowane fakty z życia i twórczości pisarza. Całość przeplatana była muzyką i animacjami komputerowymi specjalnie stworzonymi na potrzeby spektaklu. Światło muzyka i obraz stworzyły niezwykłą, kosmiczną atmosferę. Autorski scenariusz został szczegółowo stworzony w takiej formie, aby trwające godzinne przedstawienie było pełne wątków fantastycznych, jak na twórczość Lema przystało.

Jedną z ciekawostek z życia pisarza, którą przedstawili autorzy projektu będą szalone eksperymenty Lema. W ramach zdobywania nowych doświadczeń Stanisław Lem zgodził się wziąć udział w eksperymencie. Pod ścisłą opieką psychiatry zażył silny środek halucynogenny. Swoje wrażenia po sesji nazwał bardzo ciekawymi, ale gdy zaproponowano mu powtórzenie eksperymentu zdecydowanie odmówił. Tłumaczył, że jego umysł jest wystarczająco skomplikowany i wizje na trzeźwo są o wile ciekawsze niż te, po najbardziej złożonych stymulantach.

Organizatorami byli: Miejska Biblioteka Publiczna im. C. K. Norwida w Świdnicy, I Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy, Dariusz mizidar Miziarski music composer.