24 września 2021 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy świętowaliśmy 200. rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida. Mieliśmy w tym dniu wyjątkowego gościa, profesora Andrzeja Mariana Bartczaka.

Profesor Andrzej Marian Bartczak po raz pierwszy był gościem świdnickiej biblioteki w 2009 r., wtedy to właśnie odbył się wernisaż wystawy „Kolekcjoner mostów”. Po dziś dzień, w niewielkim już nakładzie, pozostaje w zasobach biblioteki ekskluzywna książka artystyczna profesora. Kolejny raz Profesor odwiedził nasze miasto w roku 2013, w ramach projektu „Z Norwidem… Od ceramicznego pieca do biblioteki i inne książkowe imponderabilia”. To wtedy właśnie przekazał swoje prace świdnickiej bibliotece. Ceramiczne kompozycje inspirowane postacią i twórczością Cypriana Kamila Norwida – patrona naszej świdnickiej Biblioteki – zostały osadzone trwale w holu i Czytelni.

Profesor wraz z Piotrem Tomczykiem, wieloletnim przyjacielem i fotografem jego dzieł spotkali się z młodzieżą z Zespołu Szkół Ekonomicznych, z kierunku technik fotografii i multimediów. Nasi goście opowiedzieli o swojej wieloletniej współpracy, o technikach fotografowania oraz o pasji tworzenia.

Kolejnym punktem obchodów rocznicy było otwarcie jednej z dwóch biblioteczek plenerowych. Dwie plenerowe biblioteczki zostały zamontowane w pobliżu skweru na ul. Wałowej oraz na promenadzie przy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego na osiedlu Młodych. Idea korzystania z urządzeń jest niezwykle prosta. – Specjalne skrzyneczki mają służyć mieszkańcom do dzielenia się książką. Korzystajmy do woli z książek, które znajdą się w biblioteczkach, ale jak tylko mamy jakieś w domu, włóżmy do biblioteczki, żeby następna osoba mogła ją przeczytać – tłumaczy Ewa Cuban, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy. – Dbajmy o nie, bo to jest nasze wspólne dobro – apeluje, Ewa Cuban. W biblioteczkach plenerowych, znajdą się książki zarówno dla dorosłych, dla młodzieży i dla dzieci.

Następnie powróciliśmy do biblioteki, by otworzyć wystawę zewnętrzną, fotografie prac profesora Andrzeja Mariana Bartczaka wykonane przez Piotra Tomczyka, pochodzące z folderu „Z Norwidem od ceramicznego pieca do biblioteki”. Pomysł wyeksponowania w ten sposób prac profesora zrodził się podczas planowania obchodów 200. rocznicy urodzin Cypriana Kamila Norwida, by „Porcelanową bibliotekę” profesora, przybliżyć naszym mieszkańcom – wyjaśnia Marta Wojciechowska, zastępca dyrektora Miejskiej Biblioteki Publiczne w Świdnicy. Po wernisażu udaliśmy się do biblioteki, by odbyć rozmowę z profesorem na temat jego twórczości, tworzonych przez lata książkach artystycznych, obiektach i instalacjach książkowych.

Wieczór zakończyło wydarzenie multimedialne Moja miłość niespełniona. Cyprian Kamil Norwid, przygotowane przez Dariusza Miziarskiego.