Już we wrześniu na terenie miasta zamontowane zostaną dwie, specjalne budki na książki. W ten sposób mieszkańcy Świdnicy będą mieli okazję do łatwego i przystępnego korzystania z darmowych biblioteczek. Idea zostanie zrealizowana w ramach obchodów roku Cypriana Kamila Norwida i Stanisława Lema.

Dwie plenerowe biblioteczki zostaną zamontowane w pobliżu skweru na ul. Wałowej oraz na promenadzie przy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego na osiedlu Młodych.
– Z okazji Roku Norwida i Roku Lema w Świdnicy powstaną specjalne budki na książki. Jedna z nich będzie poświęcona Stanisławowi Lemowi, natomiast druga Cyprianowi Kamilowi Norwidowi, który jest patronem Miejskiej Biblioteki Publicznej – mówi Ewa Cuban, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy.

– Budki to pomysł zakładający powstanie niedużych, ogólnodostępnych miejsc, funkcjonujących na zasadzie darmowych biblioteczek, przy pomocy których mieszkańcy będą mogli wymieniać się między sobą książkami. Czytelnicy będą mogli korzystać z książek, które znajdą się w budkach, ale także uzupełniać je swoimi zbiorami. Mogą je poczytać na ławce w parku, ale również zabrać ze sobą do domu. Będziemy zachęcać świdniczan do korzystania z takiej plenerowej biblioteki. Obie budki staną w Świdnicy jeszcze we wrześniu, kiedy będziemy uroczyście obchodzić 200. rocznicę urodzin Norwida i 100. rocznicę urodzin Lema – tłumaczy Ewa Cuban.

Wizualizacja budki z Norwidem
Wizualizacja budki z Lemem