Losy polskich jeńców wojennych w niewoli niemieckiej i radzieckiej na przykładzie sześciu osób, które reprezentują wszystkie najbardziej charakterystyczne grupy jenieckie wśród Polaków, tj. jeńców obozów Wehrmachtu i NKWD, w tym szeregowych, podchorążych i oficerów. Świdnicka biblioteka zaprasza na niezwykłą ekspozycję.

– „Portrety jeńców” to najnowsza wystawa prezentowana w progach naszej biblioteki. Ekspozycja składa się z portretów żołnierzy Wojska Polskiego i Armii Krajowej – Józefa Czapskiego, Józefa Kobylańskiego, Stanisława Krzyżaniaka, Zofii Książek-Bregułowej, Henryka Łagodzkiego i Zbigniewa Wajszczuka. Prezentowane osoby są nieprzeciętne ze względu na swoją moralną postawę, odwagę, dokonania m.in. w kulturze i nauce. Wystawa będzie prezentowana na I piętrze budynku głównego przez cały lipiec – informuje Katarzyna Poznańska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy.

Obok uczestników kampanii wrześniowej wystawa ukazuje także powstańców warszawskich, obok żołnierzy zawodowych – rezerwistów, obok mężczyzn – kobiety i dzieci. Zgromadzone fotografie, dokumenty i pamiątki opowiadają historię życia bohaterów poczynając od okresu przed 1939 r., przez II wojnę światową, która jest przedstawiona najobszerniej, aż do losów powojennych.