Miejska Biblioteka Publiczna im. C. K. Norwida w Świdnicy zaprasza do obejrzenia wystawy pt. „Ocean”, stworzonej na bazie fragmentów powieści „Solaris”, w której Stanisław Lem podjął próbę przedstawienia problemu spotkania w Kosmosie innej niż człowiek istoty, bytu, który nie byłby ludzki, ani humanoidalny. Bytem tym jest w powieści ocean, wciąż zmieniający się, nierozumiany przez jego badaczy, obserwatorów.

– Zapraszamy na plac z dzikami przy ul. Franciszkańskiej. Ekspozycja wzbogacona jest kompozycjami graficznymi, które inspirowane są opisami nieodgadnionego tworu. Wystawę można podziwiać do końca sierpnia – mówi Katarzyna Poznańska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy.

Stanisław Lem pisał: „Science fiction zakładała niemal zawsze, że jeżeli nawet Inny, którego spotykamy, prowadzi jakąś grę, to my jej reguły prędzej czy później zrozumiemy; przeważnie zresztą chodziło o reguły walki. Ja natomiast pragnąłem zamurować wszystkie ścieżki rozumowania wiodące do uczłowieczenia Istoty, jaką jest solaryjski ocean, aby się okazało, że kontakt z nią nie daje się zrealizować na sposób międzyludzki, choć równocześnie w jakiś dziwny, inny sposób jednak zachodzi.”

Omówienia oceanu pobudzają wyobraźnię czytelnika, zachęcając do intelektualnych poszukiwań tego, czym ów byt mógłby być.