Dzięki wspólnej inicjatywie Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Świdnicy, na ulice miasta wyruszył NORWIDbus, czyli specjalny autobus dedykowany twórczości Cypriana Kamila Norwida. Wszystko to w ramach obchodów roku wspominanego mistrza pióra.

Przypomnijmy, że w listopadzie ubiegłego roku sejm podjął uchwałę w w sprawie ustanowienia roku 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida w uznaniu jego zasług dla polskiej sztuki i polskiej kultury. W tym roku upłynie 200. rocznica jego urodzin. Wszystkie zaplanowane wydarzenia, mają na celu przybliżenie postaci patrona świdnickiej Miejskiej Biblioteki Publicznej – znakomitego twórcy romantycznego, poety, prozaika, dramatopisarza, rzeźbiarza, malarza i rysownika.

–Są trzy bardzo ważne powody. Po pierwsze 200. rocznica urodzin Norwida. Po drugie, Cyprian Kamil Norwid od 1967 roku jest patronem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy i to jest moment, żeby wykorzystując obchody Roku Norwida w naszym mieście – szczególnie to uczcić – po trzecie – trwa Tydzień Bibliotek, a 8 maja obchodziliśmy Dzień Bibliotekarza – tłumaczy dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, Ewa Cuban i dodaje: – Autobus, oprócz atrakcyjnej wizualizacji poświęconej rocznicy urodzin i pokazującej jeden z piękniejszych cytatów Norwida, w środku ma zamontowany regał, który jest wypełniony książkami. Książkami dla pasażerów, które można czytać w trakcie jazdy, które można zabrać do domu, a nawet na zasadzie dzielenia się książką można przynieść z domu i zostawić dla drugiej osoby. Są tutaj książki dla najmłodszych i literatura dla starszych. To tzw. mobilna biblioteka na kółkach. Oprócz tego na monitorze, który znajduje się w autobusie i na monitorach w większości autobusów jeżdżących po Świdnicy będzie wyświetlana prezentacja twórczości Cypriana Kamila Norwida – ciekawostki z życia, cytaty, grafiki, bo trzeba wiedzieć, że Norwid był autorem niesamowitych grafik. Te niebawem znajdą się na przygotowywanej wystawie.

– Czas pandemii to czas ograniczeń zarówno dla MPK jak i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Po rozmowach z panią dyrektor Ewą Cuban, chcieliśmy zainicjować jakąś wspólną akcję. Efektem naszej współpracy jest właśnie NORWIDbus. My udostępniliśmy autobus, a biblioteka zadbała o jego wyposażenie. Dzięki temu Świdnica zyskała „mobilną bibliotekę”. To dodatkowa atrakcja dla wszystkich mieszkańców, którzy podczas podróży przez miasto mogą czytać także książki.- opowiada Tomasz Kurzawa, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Świdnicy.

Autobus od jutra, tj. 12 maja będzie kursował najczęściej na linii nr 50, jako tradycyjny środek komunikacji miejskiej.