Książkę Agnieszki Nowickiej-Dyderskiej „Ojcze, pamiętamy! 15 lat Dni Papieskich w Świdnicy” można już pobrać w postaci bezpłatnego ebooka w formacie PDF!

W 2014 roku dobiegł końca proces kanonizacji i 27 kwietnia polskiego papieża ogłoszono świętym. Uroczystości dziękczynne dołączono do świętowania w Świdnicy dnia św. Stanisława, patrona diecezji, w ramach którego obchodzono także 2. jubileusz patrona miasta – św. Jana Pawła II oraz 10. rocznicę powołania diecezji świdnickiej. Obchody 8 maja rozpoczęły nieszpory ku czci św. Stanisława w kościele św. Józefa. Odbyła się także procesja z relikwiami św. Stanisława i św. Jana Pawła II do świdnickiej katedry. Tam nastąpiła uroczysta msza święta, której przewodniczył Prymas Polski – arcybiskup metropolita gnieźnieński Józef Kowalczyk. Zwieńczeniem celebracji było odsłonięcie pomnika polskiego papieża na placu Jana Pawła II.

W tle tych wydarzeń rozgrywały się Dni Papieskie. Czym jest jednak świdnickie święto papieskie? To ogromne bogactwo wydarzeń skupiających się wokół postaci św. Jana Pawła II – tak bliskiego nam i naszej Ojczyźnie, świętego współczesnego świata. W ich organizację, co pokazuje niniejsza praca i dołączone na jej końcu kalendarium, zaangażowanych było mnóstwo instytucji czy stowarzyszeń ze Portret Jana Pawła II wykonany ze zdjęć świdniczan (2012 rok). To setki ludzi, których serca i umysły były szeroko otwarte na jego życie, twórczość, naukę, wielowymiarowe dziedzictwo i kontemplację religijną. To pomysłodawcy, organizatorzy, rozmówcy, nauczyciele, księża, ojcowie, artyści i świadkowie – osoby duchowne i świeckie, które pragnęły się podzielić swoją wiedzą, pasją, inicjatywami, dokumentalnymi materiałami czy wyjątkowymi wspomnieniami. To także samorządowcy i prezydenci miasta, którzy od lat wspierali i uczestniczyli w papieskim święcie. To w końcu uczestnicy konkursów, słuchacze, goście i obserwatorzy – dzieci, młodzież i dorośli, pragnący wciąż na nowo przywoływać postać i poznawać głębię myśli świętego Jana Pawła II.

Niniejsza publikacja jest próbą zachowania od zapomnienia rozmaitości wydarzeń czternastu edycji Dni Papieskich w Świdnicy. (Agnieszka Nowicka-Dyderska, fragment Wprowadzenia)

Ojcze, pamiętamy! – ebook

Fot.Andrzej-Protasiuk - Ojcze, pamiętamy!

Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza na wystawę na podstawie fragmentów książki Agnieszki Nowickiej – Dyderskiej pn. OJCZE, pamiętamy!

15 LAT DNI PAPIESKICH W ŚWIDNICY ,,JAN PAWEŁ II – PAMIĘĆ I OBECNOŚĆ”.

Organizatorzy: Andrzej Protasiuk, Świdnicki Ośrodek Kultury

Wystawa eksponowana od 14 maja na Placu św. Jana Pawła II w Świdnicy