W ramach programu Amazon STEAM Kindloteka 11 marca 2021 roku mieliśmy przyjemność poznać dwie bardzo sympatyczne panie ze Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog – Barbarę Krywoszejew i Aleksandrę Kozubską, które wprowadziły nas w świat kodowania.

Poczynając od rożnych wersji sudoku, przechodząc do podstawowych komend kodowania, poznając zestaw Makey Makey umożliwiający stworzenie klawiatury z dowolnych przedmiotów, np. zrobienia pianina z owoców. Kończąc na sterowaniu robotem edukacyjnym DASH za pomocą tabletu ipad. Robot dzięki licznym sensorom reaguje na głos, porusza się, reaguje na przeszkody i wydaje dźwięki, a wszystko to z poziomu kilku aplikacji do wyboru. Poznaliśmy też Alexę Amazon Echo Dot głośnik sterowany głosem. Alexa może wykonywać i odbierać połączenia telefoniczne, a także odtwarzać muzykę i dostarczać różnego rodzaju informacje. Echo Dot czyta też książki z biblioteczki audible, a także potrafi odtwarzać zakupione na Amazonie audiobooki.

Przypomnijmy, że w 2020 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy została zgłoszona i pozytywnie przeszła przez kolejne etapy kwalifikacji do projektu. STEAM Kindloteka to program edukacyjny realizowany przez Amazon we współpracy ze stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog. Jego celem jest popularyzacja edukacji według nowoczesnego modelu STEAM wśród uczniów i nauczycieli oraz stwarzanie im możliwości do zdobywania wiedzy i kompetencji przyszłości. W ramach programu w bibliotece została utworzona kreatywna i wielofunkcyjna strefa edukacyjna, wyposażona w czytniki Amazon KINDLE, tablety, matę edukacyjną oraz niezbędny sprzęt potrzebny do przeprowadzania warsztatów programistycznych dla różnych grup wiekowych.