Jak to się stało, że jeńcy wojenni, przebywając w obozach, mogli zajmować się działalnością teatralną? Na to pytanie odpowiada wystawa „Polski teatr w obozach jenieckich Wehrmachtu”. Zobaczymy tu m.in. zaskakujące fotografie jeńców-aktorów, szkice kostiumów czy scenariusze przedstawień. Organizowanie przedstawień teatralnych na wysokim – jak na warunki obozowe – poziomie artystycznym pozwalało jeńcom choć na chwilę zapomnieć o trudnej obozowej rzeczywistości.

Prezentacja składa się z dokumentów, fotografii oraz przedmiotów związanych z działalnością teatralną, którą z dużym wysiłkiem, ale także ogromnym powodzeniem prowadzili pasjonaci teatru – polscy jeńcy w latach II wojny światowej. Uwagę zwraca ich pomysłowość, zaangażowanie i profesjonalizm, a także znacząca rola tej dziedziny życia w przetrwaniu okresu niewoli.

Wystawa prezentowana jest w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej w dniach od 1.03.2021 do 31.03.2021